لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت در کرج
ثبت انواع شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت شرکت سهامی عام در کرج ثبت شرکت تضامنی در کرج ثبت موسسه در کرج ثبت شرکت دانش بنیان در کرج ثبت شرکت هلدینگ در کرج
ثبت شرکتهای تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی در کرج ثبت شرکت عمرانی درکرج ثبت شرکت تولیدی در کرج ثبت شرکت خدماتی در کرج
ثبت برند در کرج
ثبت نشان و علامت تجاری در کرج ثبت لوگو در کرج استعلام برند
خدمات ثبتی
خدمات ثبتی
ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت اختراع در کرج اخذ کارت بازرگانی در کرج اخذ کد اقتصادی در کرج
خدمات اداری
اخذ گرید در کرج اخذ ایران کد در کرج اخذ استاندارد در کرج اخذ نشان حلال در کرج تنظیم طرح توجیهی در کرج اخذ جواز تاسیس صنایع در کرج
تماس

شرایط ثبت اختراع در کرج


اختراع چیست؟

اختراع نتیجه فکر و تفکر  شخص یا اشخاصی است که برای نخستین بار فرآیند، روش یا فرآورده ای خاص را ارائه می نمایند و در نتیجه آن مشکل و یا موردی را در یک حرفه، فن ، فناوری ، صنعت و مانند آن حل می نمایند.

اختراعات قابل ثبت

هر اختراعی قابلیت به ثبت رسیدن را ندارد زیرا برای ثبت اختراع قوانین و مقرراتی وجود دارد که باید آن ها را در نظر بگیرید و این شرایط به شرح ذیل می باشد:

1. اختراعی قابل ثبت است که جدید باشد.

 جهت ثبت اختراع در کرح باید در نظر داشته باشید که اختراع شما باید جدید باد و در سرزمین دانش و تجربه سابق و فعلی وجود نداشته باشد و اختراع نباید تکراری باشد و دربردارنده نمونه متشابه باشد.

نکته: البته باید در نظر داشته باشید که معیار و ملاک ارزیابی جهت جدید بودن و یا نبودن یک اختراع وجود مانند یا متشابه آن در محدوده چغرافیایی خاص نمی باشد بلکه اختراع مورد نظر در هیچ کشوری از دنیا ناید ثبت شده باشد و یا حتی افشا شده باشد.
 
۲. دارای ابتکار و نوآوری باشد

اختراع هایی قابلیت به ثبت رسیدن را دارند که دارای ابتکار جدید و نو باشند و دارای کاربردی صنعتی باشند.

 اختراعی دارای ابتکار است که در حرفه و فن و یا صنعت قبلی وجود نداشته باشد و به منظور شخصی که در یک حرفه و فن مذکور مشغول به فعالیت است، ساده و عادی نباشد.
۳. دارای کاربرد صنعتی باشد

اختراعی قابل ثبت است که به صورت بالقوه در صنعت قابل استفاده و ساخت باشد.

شرایط ثبت اختراع در کرج

جدید بودن اختراع

شرط جدید بودن اختراع بدین معنا می باشد که نوآوری ادعا شده در گذشته به هیچ شکل افشا عمومی نشده باشد.به معنی دقیق تر یعنی نخستین جایی که نوآوری در آن فاش شده است اداره ثبت اختراعات باشد و به هیچ شکل دیگر مانند مقاله،نمایشگاه،تولید انبوه،و....به منظور عموم فاش نشده باشد.

شایان ذکر است که تفاوتی ندارد که افشا به وسیله ی خود مخترع صورت گرفته باشد و یا شخص دیگر براساس مطالب بالا دانشچویان و پژوهشگران هم باید توجه داشته باشند که در صورتی که تحقیق صورت گرفته منهی به محصول جدید می شود نخست باید در اداره ثبت اختراعات اظهارنامه شود و پس از آن به منظور چاپ مقاله مبادرت شود.

گام ابتکاری اختراع

شرط گام ابتکاری اختراع بدین معنا است که ایده جدید ادعا شده باید مشکلی را در یک حرفه یا فن برطرف کند و تنها جدید بودن ایده کافی نمی باشد. درصورتی که شما بخش جدیدی به یک محصول موجود اضافه کرده اید که این بخش جدید، مزیتی را ایجاد نکرده و مشکلی را حل نکرده است، این محصول جدید قابل ثبت نمی باشد. از دیگر معیارها و ملاک های گام ابتکاری این است که اختراع با توجه به فن یا صنعت قبلی برای شخص با مهارت معمولی در دانش ادعایی، مشخص و آشکار نباشد.

کاربرد صنعتی اختراع

شرط کاربرد صنعتی اختراع به این معنا است که اختراع الزاما باید در صنعت کاربرد داشته باشد. این شرط به این معنا است که نظریه های علمی، روش های جراحی، روش های فروش و مانند این ها قابلیت ثبت به عنوان اختراع را ندارد. تنها در صورتی که یک محصول فیزیکی یا روش تولید جدیدی از یک محصول ادعا شده باشد، قابل ثبت می باشد.

افشاء کامل اختراع

شرط افشاء کامل اختراع به این معنا است که مخترع طرح و ایده ای را که می خواهد از آن حفاظت و مراقبت کند باید به طور کامل برای اداره ثبت اختراعات افشا کند. افشاء ناقص اختراع، باعث حمایت ناقص و حتی ابطال گواهی ثبت اختراع خواهد شد. برخی از نوآوران از فاش کردن اسرار نوآوری خود جلوگیری می کنند که در این موارد چنانچه نوآوری به طور کامل فاش نشود، حتی اگر تبدیل به ثبت اختراع گردد می تواند در آینده برای مخترع مشکل ساز شود.

خاطر نشان می شویم که در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ثبت شرکت ایلیا در ارتباط باشید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

هزینه و قیمت ثبت اختراع در کرج

در این مقاله به مطالبی درباره ی هزینه و قیمت ثبت اختراع در کرج پرداخته شده است مقاله را بخوانید.

شرایط ثبت اختراع در کرج

در این مقاله به مطالبی درباره ی شرایط ثبت اختراع در کرج پرداخته شده است مقاله را بخوانید.

مدارک لازم جهت ثبت اختراع در کرج

در این مقاله به مطالبی درباره ی مدارک لازم جهت ثبت اختراع در کرج پرداخته شده است مقاله را مطالعه کنید.

مدارک جهت اخذ جواز تاسیس صنایع در کرج

در این مقاله به مطالبی درباره ی مدارک جهت اخذ جواز تاسیس صنایع در کرج پرداخته شده است مقاله را بخوانید.

مزایای ثبت اختراع در کرچ

در این مقاله به مطالبی درباره ی مزایای ثبت اختراع در کرج پرداخته شده است مقاله را بخوانید.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟