لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت در کرج
ثبت انواع شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت شرکت سهامی عام در کرج ثبت شرکت تضامنی در کرج ثبت موسسه در کرج ثبت شرکت دانش بنیان در کرج ثبت شرکت هلدینگ در کرج
ثبت شرکتهای تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی در کرج ثبت شرکت عمرانی درکرج ثبت شرکت تولیدی در کرج ثبت شرکت خدماتی در کرج
ثبت برند در کرج
ثبت نشان و علامت تجاری در کرج ثبت لوگو در کرج استعلام برند
خدمات ثبتی
خدمات ثبتی
ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت اختراع در کرج اخذ کارت بازرگانی در کرج اخذ کد اقتصادی در کرج
خدمات اداری
اخذ گرید در کرج اخذ ایران کد در کرج اخذ استاندارد در کرج اخذ نشان حلال در کرج تنظیم طرح توجیهی در کرج اخذ جواز تاسیس صنایع در کرج
تماس

بازرس شرکت کیست؟


به نماینده ی قانونی مالکان سرمایه شرکت بازرس می گویند.

بازرس شرکت کیست؟

بازرس به وسیله مجمع عمومی مالکان سهام جهت سرپرستی بر راندمان مدیران معین می گردد توجه داشته باشید که بازرس بایستی شخص حقیقی باشد و هر شرکتی قادر می باشد یک شخص یا چندین بازرس داشته باشد که تعیین کننده آن اساسنامه می باشد.

بازرس مکلف می باشد با عنایت به اساسنامه شرکت و مصوبه های مجمع عمومی به صورت مداوم بر کارها و تصمیم های مدیران سرپرستی کند و نظرهای خودش را در چارچوب بیانیه سالیانه تدوین کند و ان را به مجمع عمومی ارائه کند.

بر اساس این مبنا بازرس این اختیار را دارد به تمامی اسناد، مدارک، دفاتر و رسیدگی به حساب های شرکت را دسترسی داشته باشد. هم چنین بازرس مسئولیت دارد تا از بهبودی و واقعیت بیانیه و اطلاعاتی را که هیات مدیره در اختیار مجمع عمومی قرار می دهد اطمینان لازم را به دست بیاورد ودر صورتی که با هر گونه تفاوت و یا اختلافی روبرو شد اطلاعات درست را به مجمع عمومی تسلیم نماید.

انتخاب و عزل بازرسان شرکت

مجمع عمومی عادی بازرسین را انتخاب می نماید.تعیین نخستین بازرس یا بازرسان شرکت سهامی عام در مجمع عمومی موسسین و تعیین نخستین بازرس یا بازرسان شرکت سهامی خاص توسط سهام داران با تنظیم نمودن صورتجلسه و امضای آن صورت می پذیرد. شایان ذکر است که تعیین بازرسان با بیشترین نسبی انجام می شود.

با عنایت و براساس ماده ی 146 اصلاحیه ی قانون تجارت،مجمع عمومی عادی بایستی یک بازرس یا چندین بازرس جانشین را هم انتخاب نماید تا در صورت معافیت یا فوت یا کناره گیری یا محرومیت شرایط یا عدم قبولی عنوان به وسیله بازرس یا بازرسین اصلی به منظور انجام وظیفه های بازرسی احظار گردند.در رابطه با تعیین بازرس جانشین ، بازرس جانشین به طور معمول با امضای صورت جلسه ی مجمع ،موافقت خود را اعلام می نماید اما به خاطر این که حضور بازرس در شرکت مهم تر می باشد نقش و وجود او در شرکت ها و مجمع ها کم اهمیت تر می باشد.

مجمع عمومی عادی این اختیار را دارد تا در هر زمانی که صلاح بداند بازرس یا بازرسین و حتی نخستیم آن ها را که به تشریح بالا تعیین شده اند،برکنار نماید ؛مشروط به آن که علی البدل آن ها را تعیین نموده باشند.

به منظور آن که در شرکت های سهامی بازرس را انتخاب نمایند بایستی از لیست بازرسانی که از جانب وزارت امور اقتصادی و دارایی جایز و مجاز شده اند انجام شود.

بازرسانی که جایز می باشند به وسیله انجمنی که از نماینده وزیر اقتصاد(بعنوان رئیس) و نمایندگان وزیران دادگستری و کارهای اقتصادی و دو نفر از سوی اتاق بازرگانی و صنایع معادن ایران تشکیل شده است معین می گردند.
با توجه به حکم ماده ی 106 قانون تجارت،تعیین مدیران بازرس یا بازرسین بایستی به صورت صورتجلسه ای به مرجع ثبت شرکت ها ابلاغ شود.

در این ماده بیان شده است که:

در هنگامی که تصمیم های مجمع عمومی یکی از مواردی باشد که در ذیل عنوان شده است یک رونوشت از صورت جلسه مجمع بایستی به منظور ثبت به مرجع ثبت شرکت ها ارسال شود.

 1. تعیین مدیران بازرس یا بازرسان.
 2. کاهش یا افزایش سرمایه.
 3. تغییرات اساسنامه.
 4. تصویب ترازنامه.
 5. ابطال شرکت و چگونگی تصفیه آن.

شرایط انتخاب بازرس شرکت

بازرسان جایز بایستی دربردارنده ی شرایط ذیل باشد:

 1. بایستی دارای امتیاز محبوبیت و معروفیت باشد و سابقه سوءپیشنه کیفری نداشته باشد.
 2. بایستی حداقل مدرک تحصیلی لیسانس در یکی از رشته های دارای تناسب با وظیفه هایی که در اختیار آن ها گذاشته شده است.
 3. بایستی حداقل 5 سال سابقه کار مفید داشته باشد.
 4. نبایستی به نمایندگی در مجلس شورای اسلامی مشغولیتی داشته باشد.

افراد ممنوع الانتخاب به سمت بازرس شرکت

مطابق ماده 147 اشخاصی که در ذیل بیان شده اند قادر نمی باشند به عنوان بازرس شرکت سهامی معین شوند:

 1. اشخاصی که در ماده ی 111 قانون تجارت ذکر شده اند (مستمندان ،ورشکستگان و محرومان از حقوق اجتماعی)
 2. اشخاصی که مدیر و یا مدیر عامل شرکت می باشند.
 3. خویشاوندان سببی یا نسبی مدیران و مدیر عامل تا درجه سوم از طبقه اول و دوم قادر نمی باشند به عنوان بازرس انتخاب شوند..
 4. هر فردی که خود یا همسر از اشخاص ذکر شده در بند 2 حقوق دریافت می نماید.

وظایف بازرسان شرکت

 1. در طول یک سال بر عملکرد مدیران شرکت سرپرستی کامل و جامعی را انجام می دهند.
 2. به ترازنامه شرکت رسیدگی می کنند.
 3. در موارد فوری و ضروری مجمع های عمومی را دعوت می نمایند.

بازرسان حساب را که بیشتر اوقات بازرس قانونی هم می گویند ،نبایستی با حسابدارانی که قسم خورده اند اشتباه گرفته شود .زیرا این امکان وجود دارد که شرکت ها به منظور پژوهش به حساب های خود به اداره های حسابداری قسم خورده رجوع کنند و از آن ها این درخواست را داشته باشند تا در اواخر سال به حساب های آن ها رسیدگی نمایند. این حسابرسی به منظور جذب نمودن اطمینان مردم می باشد و هم چنین مراجع مالیاتی هم آن را قبول دارند . حسابدارانی که قسم خورده اند از سوی هیات مدیره شرکت معین می گردند و هیات مدیره این اجازه را دارد تا در هر موقع که بخواهد آن ها را تعویض کند.

مسئولیت بازرسان شرکت

بازرسین با عنایت به وظیفه ها و تفویضات مربوطه،مسئولیت قانونی هم دارند. بر این مبنا و اساس در صورتی که وظیفه های خود را به خوبی انجام ندهند مسئولیت مدنی ناشی از ناخدمتی خدمت گریبان گیر آن ها خواهد بود.

_ بازرس یا بازرسان در برابر شرکت و اشخاص ثالث به نسبت تخطی هایی که در انجام ظیفه های متوجه ان می شوند مطابق قوانین و قاعده های عمومی مرتبط به مسئولیت مدنی عهده دار جبران نمودن خسارتی می باشد که وارد شده است. (ماده 154 قانون تجارت)

شایان ذکر است، در صورتی که تخطی در انجام وظیفه های بازرس منوی و یا در اثر توطئه چینی با مدیر یا مدیران خطاکار انجام بگیرد علاوه بر مسئولیت مدنی، مسئولیت کیفری هم متلفت او خواهد بود.

_ انتخاب دستمزد بازرس با مجمع عمومی عادی می باشد.(ماده 155)

_ بازرس قادر نمی باشد در معامله هایی که با شرکت یا به حساب شرکت صورت می پذیرد به صورت مستقیم یا غیر مستقیم ذی نفع شود.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

بازرس شرکت کیست؟

به نماینده ی قانونی مالکان سرمایه شرکت بازرس می گویند. بازرس به وسیله مجمع عمومی مالکان سهام جهت سرپرستی بر راندمان مدیران معین می گردد

مزایای ثبت برند در کرج

از مزایای ثبت علامت تجاری می‌توان به اعتباری که آن برند برای مجموعه‌ی خود ایجاد می‌کند، اشاره نمود. در واقع شرکت‌ها با ثبت برند خود بطور قانونی به رسمیت شناخته شده و بواسطه‌ی آن اعتبار جذب سرمایه‌گذار و دریافت وام را کسب می‌کنند.

نحوه ثبت لوگو در کرج

اداره ثبت برند و لوگو، به وسیله گزینه ثبت اظهارنامه علامت تجاری به کامل نمودن اظهارنامه به شکل گام به گام مبادرت می نماید در این مقاله نحوه ثبت لوگو مطالبی ارائه داده شده است لطفا مطالعه نمایید

مراحل تغییر آدرس شرکت در کرج

آدرس شرکت به محلی گفته می شود که هنگام ثبت شرکت مورد نظر در بند ۳ اساسنامه‌ی آن درج می‌گردد بعد از ثبت شرکت این امکان وجود دارد که تغییر کند امکان ثبت تغییر آدرس شرکت در کرج وجود دارد در این مقاله به مطالب بیشتر پرداخته می شود لطفا مطالعه نمایید

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟