لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت در کرج
ثبت انواع شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت شرکت سهامی عام در کرج ثبت شرکت تضامنی در کرج ثبت موسسه در کرج ثبت شرکت دانش بنیان در کرج ثبت شرکت هلدینگ در کرج
ثبت شرکتهای تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی در کرج ثبت شرکت عمرانی درکرج ثبت شرکت تولیدی در کرج ثبت شرکت خدماتی در کرج
ثبت برند در کرج
ثبت نشان و علامت تجاری در کرج ثبت لوگو در کرج استعلام برند
خدمات ثبتی
خدمات ثبتی
ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت اختراع در کرج اخذ کارت بازرگانی در کرج اخذ کد اقتصادی در کرج
خدمات اداری
اخذ گرید در کرج اخذ ایران کد در کرج اخذ استاندارد در کرج اخذ نشان حلال در کرج تنظیم طرح توجیهی در کرج اخذ جواز تاسیس صنایع در کرج
تماس

انواع شرکتهای بازرگانی


شرکت های بازرگانی برچند نوع می باشند که رایج ترین آنها در زیر تعریف می کنیم :

انواع شرکتهای بازرگانی

در قانون تجارت ایران هشت نوع شرکت تجاری طبقه بندی شده است که عبارتند از : شرکت سهامی عام، شرکت سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود،‌ شرکت تضامنی، شرکت نسبی، شرکت مختلط غیرسهامی، شرکت مختلط سهامی، و شرکت‌های تعاونی.

شرکت های تجارتی که نام برده شد وجهه حقوقی دارند یعنی شرکت خودش این توانایی را دارد که فعالبت تجارتی انجام دهد و خودش صاحب اموال و حقوق و خط و مشی های تجاری است و به یک شخصیت فردی احتیاج ندارد. ولی میان این شرکتها، معمولا شرکتهای بازرگانی شرکت های با مسئولیت محدود و سهامی خاص بیشتر ثبت می گردند و از آنها استقبال بیشتری می شود. در ادامه این مقاله به شرح آنها می پردازیم.

تعریف و شرایط شرکت سهامی خاص بازرگانی

شرکت سهامی خاص به شرکتی می گویند که مؤسسین شرکت تمامی سرمایه ی آن را تأمین کرده باشند. این نوع از شرکت دارای دست کم سه شریک می باشد و خصوصیتی که بیشتر در آن به چشم میخورد این است که مالکان سرمایه، که به آنها سهامدار گفته می‌شود، اوراق سهام دارند و سهم‌الشرکه ندارند.

در این گونه از شرکت، سرمایه به صورت مساوی به سهام تقسیم شده وبه طور مساوی بین شرکا قسمت شده است. بنابر این هر شریک صاحب تعدادی از این سهام می باشد و اگر بخواهد می‌تواند تعدادی از آنها را به افرادی دیگرمنتقل کند. بر طبق قاعده، انتقال دادن سهام مانعی ندارد و این کار، از خصوصیتهای دیگر عمده شرکت سهامی خاص می باشد.

شرکت سهامی خاص دو خصوصیت دیگر هم دارد. اول اینکه، مسئولیت سهامداران در آن بستگی به مقدار سهامی دارد که در اختیار دارند، موردی که درباره ی شرکت با مسئولیت محدود به همین گونه است. دوم اینکه افرادی که شرکت را تاسیس کرده اند، که همان شرکای اولیه می باشند، نمی‌توانند، بوسیله ی مراجعه به عموم مردم، به تامین سرمایه شرکت اقدام کنند وفقط افرادی که سرمایه را آورده اند یعنی همان تاسیس کنندگان هستند .

بنابر این در این شرکت، نمیتوان اعلامیه‌ی پذیره‌نویسی صادر کرد. موردی که باید به آن توجه کرد این است که سرمایه‌ی شرکت سهامی خاص حد اقل باید یک میلیون ریال باشد. اگر به هر دلیلی سرمایه‌ی شرکت کمتر شود، شرکا باید در عرض یک سال آن مبلغ را جایگزین کنند و چنانکه این کار انجام نشود شرکت به یکی از انواع شرکت مثل «با مسئولیت محدود» یا «تضامنی» تبدیل کنند.

همینطور در عنوان شرکت باید کلمه‌ی « خاص » قبل و یا بعد ازعنوان شرکت بلافاصله اضافه شود مانند « شرکت سهامی خاص الوند » یا «شرکت سهامی دماوند خاص» و کلمه‌ی خاص به طور واضح باید در تمام نوشته‌های شرکت مشخص باشد. زیرا مراجعه کنندگان باید بدانند این نوع شرکت‌ها در حقیقت یک قسم از شرکت سهامی خانوادگی و خصوصی است .

تعریف و شرایط شرکت با مسئولیت محدود بازرگانی

این شرکت دست کم دو شریک دارد؛ ولی در آن، برخلاف شرکت‌های تضامنی و نسبی، مسئولیت شرکا دربرابر بدهی های شرکت بستگی به مقدار سرمایه ی آورده‌ی آنها در شرکت است بنابراین شرکت با مسئولیت محدود دارای یک امتیاز مهم برای شرکا می باشد که مسئولیت آنها را در کارهای شرکت به آورده‌ی آنها در شرکت بستگی دارد.

در مثالی که گفته شد، اگرشرکت با مسئولیت محدود که دارایی اش ۱۰۰ هزار ریال باشد و این مبلغ برای پرداخت بدهی به اندازه کافی نباشد، طلبکاران نمیتوانند باقی‌مانده‌ی طلب خود که ۲۰ هزار ریال باشد را، از دارایی شخصی شرکا مطالبه نمایند. این شرکت با شرکت‌های تضامنی و نسبی این تشابه را دارد که اولاً هر شریکی صاحب درصدی از سرمایه است به آن سهم‌الشرکه می گوییم وسرمایه ی شرکت به صورت سهام نمی باشد؛

ثانیاً بدون رضایت سایر شرکا سهم‌الشرکه را نمی‌توان به سایرین انتقال داد. تشکیل دادن شرکت با مسئولیت محدود اسان تر از تشکیل شرکت سهامی و یا شرکت سهامی خاص می باشد. چنانچه دو نفر شریک حضور داشته باشند شرایط ، با جمع شرایط دیگر، برای تشکیل شرکت کافی است. اداره ی شرکت با مسئولیت محدود همچنین ساده تراست و بوسیله ی یک یا دو مدیر اداره می شود؛ در صورتیکه شرکت سهامی دست کم باید دارای یک هیئت مدیره‌ی سه نفره باشد.

شرکت های با مسئولیت محدود، مرکز کنترلی وجود ندارد، و در صورتیکه تعداد شرکا از دوازده نفر بیشتر باشد ،تشکیل یک تشکل برای نظارت یا هیئت بازرسان مورد نیاز می باشد.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

شرکت سرمایه ای چیست

توضیحات تکمیلی در خصوص شرکت سرمایه ای چیست را از کارشناسان و مشاورین متخصص و مجرب ثبت شرکت و برند ایلیا بخواهید همین حالا با ما در تماس باشید

از کجا شروع کنیم ؟

مجتمع حقوقی ثبت ایلیا افتخار دارد که با بیش از 18سال تجربه کاری در کلیه ی امور مربوط به ثبت شرکت ،ثبت برند و علامت تجاری ،ثبت تغییرات ،طرح توجیهی و جواز تاسیس صنایع ،کسب نشان حلال ،ثبت طرح صنعتی و همچنین ثبت اختراع ، به روزترین اطلاعات حقوقی و تخصصی ترین شیوه های نوین حقوقی و ثبتی را ارائه کند.

همراه مشاور ایلیا

همراه مشاور ایلیا

نمونه صورتجلسه تغییر مدیر عامل

صورتجلسه مجمع عمومی عادی سالانه (یا عادی بطور فوق العاده) شرکت..............سهامی خاص ثبت شده به شماره .....................در مورخ.................ساعت ....................با حضور کلیه/قریب به اتفاق سهامداران در محل قانونی شرکت تشکیل گردید.

مراحل ثبت شرکت های تخصصی

مجتمع حقوقی ایلیا با دارا بودن تبحر و تخصص کافی در زمینه ی ثبت و تاسیس شرکت های مختلف آماده ی خدمات رسانی به متقاضیان محترم در شهر های کرج و تهران و سراسر ایران می باشد تا انواع شرکت های تخصصی اعم از شرکت بازرگانی ، پیمانکاری ، خدماتی و... برای شما به ثبت برسد .

استعلام شماره ثبت شرکت

فرایند استعلام شماره ثبت شرکت ، استعلام نام شرکت و مراحل استعلام ثبت شرکت ها کاملا تخصصی در این مقالع عنوان شده. در صورت نیاز به مشاوره استعلام شرکتها.

ثبت شرکت بهتراست یا فعالیت شخصی ( حقیقی ) ؟

ثبت شرکت ایلیا در این مقاله سعی دارد به سوال ثبت شرکت بهتراست یا فعالیت شخصی ( حقیقی ) ؟ پاسخ دهد و مزایای ثبت شرکت را با مزایای فعالیت شخصی حقیقی قیاس کند

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

مراحل ثبت شرکت ها در کرج و مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود از تعیین اسم شرکت تا تحویل مدارک ثبتی آن توسط ثبت شرکت ایلیا انجام می شود . برای اطلاع از این مراحل خواندن مقاله حاضر را توصیه می کنیم .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟