لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت در کرج
ثبت انواع شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت شرکت سهامی عام در کرج ثبت شرکت تضامنی در کرج ثبت موسسه در کرج ثبت شرکت دانش بنیان در کرج ثبت شرکت هلدینگ در کرج
ثبت شرکتهای تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی در کرج ثبت شرکت عمرانی درکرج ثبت شرکت تولیدی در کرج ثبت شرکت خدماتی در کرج
ثبت برند در کرج
ثبت نشان و علامت تجاری در کرج ثبت لوگو در کرج استعلام برند
خدمات ثبتی
خدمات ثبتی
ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت اختراع در کرج اخذ کارت بازرگانی در کرج اخذ کد اقتصادی در کرج
خدمات اداری
اخذ گرید در کرج اخذ ایران کد در کرج اخذ استاندارد در کرج اخذ نشان حلال در کرج تنظیم طرح توجیهی در کرج اخذ جواز تاسیس صنایع در کرج
تماس

انواع شرکتهای بازرگانی


شرکت های بازرگانی برچند نوع می باشند که رایج ترین آنها در زیر تعریف می کنیم :

انواع شرکتهای بازرگانی

در قانون تجارت ایران هشت نوع شرکت تجاری طبقه بندی شده است  که عبارتند از : شرکت سهامی عام، شرکت سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود،‌ شرکت تضامنی، شرکت نسبی، شرکت مختلط غیرسهامی، شرکت مختلط  سهامی، و شرکت‌های تعاونی.

شرکت های تجارتی که نام برده شد وجهه حقوقی دارند یعنی شرکت خودش این توانایی را دارد که فعالبت تجارتی انجام دهد و خودش صاحب اموال و حقوق و خط و مشی های تجاری است و به یک شخصیت فردی احتیاج ندارد.  ولی میان این شرکتها، معمولا شرکتهای بازرگانی شرکت های با مسئولیت محدود و سهامی خاص بیشتر ثبت می گردند و از آنها استقبال بیشتری می شود. در ادامه این مقاله به شرح  آنها می پردازیم.

تعریف و شرایط شرکت سهامی خاص بازرگانی

شرکت سهامی خاص به شرکتی می گویند که مؤسسین شرکت تمامی سرمایه ی آن را  تأمین کرده باشند. این نوع از شرکت دارای دست کم سه شریک می باشد و خصوصیتی که بیشتر در آن به چشم میخورد این است که مالکان سرمایه، که به آنها سهامدار گفته می‌شود، اوراق سهام دارند و سهم‌الشرکه ندارند.

در این گونه از شرکت، سرمایه به صورت مساوی به سهام تقسیم شده وبه طور مساوی بین شرکا قسمت شده است. بنابر این هر شریک صاحب تعدادی از این سهام می باشد و اگر بخواهد می‌تواند تعدادی از آنها را به افرادی دیگرمنتقل کند. بر طبق قاعده،  انتقال دادن سهام مانعی ندارد و این کار، از خصوصیتهای دیگر عمده شرکت سهامی خاص می باشد.

شرکت سهامی خاص دو خصوصیت دیگر هم دارد. اول اینکه، مسئولیت سهامداران در آن بستگی به مقدار سهامی دارد که در اختیار دارند، موردی که درباره ی شرکت با مسئولیت محدود به همین گونه است. دوم اینکه افرادی که شرکت را تاسیس کرده اند، که همان شرکای اولیه می باشند، نمی‌توانند، بوسیله ی مراجعه به عموم مردم، به تامین سرمایه شرکت اقدام کنند وفقط افرادی که سرمایه را آورده اند یعنی همان تاسیس کنندگان هستند .

بنابر این در این شرکت، نمیتوان اعلامیه‌ی پذیره‌نویسی صادر کرد. موردی که باید به آن توجه کرد این است که سرمایه‌ی شرکت سهامی خاص حد اقل باید  یک میلیون ریال باشد. اگر به هر دلیلی سرمایه‌ی شرکت کمتر شود،  شرکا باید در عرض یک سال آن مبلغ را جایگزین کنند و چنانکه این کار انجام نشود شرکت به یکی از انواع شرکت مثل «با مسئولیت محدود» یا «تضامنی» تبدیل کنند.

همینطور در عنوان شرکت باید کلمه‌ی « خاص » قبل و یا بعد  ازعنوان شرکت بلافاصله اضافه شود مانند « شرکت سهامی خاص الوند » یا «شرکت سهامی دماوند خاص» و کلمه‌ی خاص به طور واضح باید در تمام نوشته‌های شرکت مشخص باشد. زیرا مراجعه کنندگان باید بدانند این نوع شرکت‌ها در حقیقت یک قسم از شرکت سهامی خانوادگی و خصوصی است .

تعریف و شرایط شرکت با مسئولیت محدود بازرگانی

این شرکت دست کم دو شریک دارد؛ ولی در آن، برخلاف شرکت‌های تضامنی و نسبی، مسئولیت شرکا دربرابر بدهی های شرکت بستگی به مقدار سرمایه ی آورده‌ی آنها در شرکت است بنابراین شرکت با مسئولیت محدود دارای یک  امتیاز مهم برای شرکا می باشد که مسئولیت آنها را در کارهای شرکت به آورده‌ی آنها در شرکت بستگی دارد.

در مثالی که گفته شد، اگرشرکت با مسئولیت محدود که دارایی اش ۱۰۰  هزار ریال باشد و این مبلغ برای پرداخت بدهی به اندازه کافی نباشد، طلبکاران نمیتوانند باقی‌مانده‌ی طلب خود که ۲۰ هزار ریال باشد را، از دارایی شخصی شرکا مطالبه نمایند. این شرکت با شرکت‌های تضامنی و نسبی این تشابه را دارد که اولاً هر شریکی صاحب درصدی از سرمایه است  به آن سهم‌الشرکه می گوییم وسرمایه ی شرکت به صورت سهام نمی باشد؛

ثانیاً بدون رضایت سایر شرکا سهم‌الشرکه را نمی‌توان به سایرین انتقال داد. تشکیل دادن شرکت با مسئولیت محدود اسان تر از تشکیل شرکت سهامی و یا شرکت سهامی خاص می باشد. چنانچه دو نفر شریک حضور داشته باشند شرایط ، با جمع شرایط دیگر، برای تشکیل شرکت کافی است. اداره ی شرکت با مسئولیت محدود همچنین ساده تراست و بوسیله ی یک یا دو مدیر اداره می شود؛ در صورتیکه شرکت سهامی دست کم باید دارای یک هیئت مدیره‌ی سه نفره  باشد.

شرکت های با مسئولیت محدود، مرکز کنترلی وجود ندارد، و در صورتیکه تعداد شرکا از دوازده نفر بیشتر باشد ،تشکیل یک تشکل برای نظارت یا هیئت بازرسان مورد نیاز می باشد.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

اخذ کارت بازرگانی در قزوین

کارشناسان ثبت ایلیا جهت اخذ کارت بازرگانی در قزوین در خدمت شما هستند. در صورت هرنوع سوالی در خصوص کارت بازرگانی بی درنگ با ثبت ایلیا تماس بگیرید.

ثبت موسسه

یکی دیگر از خدمات مجتمع حقوقی ایلیا راهنمایی مشاوره و اجرا در خصوص ثبت موسسه به روش های قانونی می باشد، که در این مقاله در خصوص آن توضیحاتی داده شده است

ثبت شرکت

ثبت شرکت ایلیا کلیه مراحل ثبت شرکت را برای  شما به صورت تخصصی و در اسرع وقت انجام می دهد و در خصوص آنها به رایگان مشاوره ارائه می دهد .

نمونه صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت های سهامی

مجتمع حقوقی ثبت ایلیا پیشرو در ارائه ی خدمات ثبتی شرکتها و موسسات غیرتجاری.

مراحل ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری یکی از مهمترین ارکان تجارت محسوب شده و عامل مهمی در پیشرفت و رونق کسب و کار می باشد. در این مقاله ثبت شرکت ایلیا مرحله به مرحله روند ثبت علامت تجاری و برند را برای شما توضیح می دهد .

ثبت شرکت بهتراست یا فعالیت شخصی ( حقیقی ) ؟

ثبت شرکت ایلیا در این مقاله سعی دارد به سوال ثبت شرکت بهتراست یا فعالیت شخصی ( حقیقی ) ؟ پاسخ دهد و مزایای ثبت شرکت را با مزایای فعالیت شخصی حقیقی قیاس کند

ثبت نشان و علامت تجاری در کرج

ثبت نشان و علامت تجاری در کرج یا همان برند در کرج برای رونق بخشیدن به کسب و کار شما اهمیت بسیار دارد . ثبت شرکت ایلیا بهترین خدمات ثبت برند و علامت تجاری در کرج را به شما ارائه می نماید.

اخذ کارت بازرگانی در گرگان

اخذ کارت بازرگانی در گرگان از طریق اتاق بازرگانی استان گلستان قابل انجام است که در این مقاله مدارک و مراحل لازم جهت اخذ کارت بازرگانی در گرگان شرح داده ایم

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟