لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت در کرج
ثبت انواع شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت شرکت سهامی عام در کرج ثبت شرکت تضامنی در کرج ثبت موسسه در کرج ثبت شرکت دانش بنیان در کرج ثبت شرکت هلدینگ در کرج
ثبت شرکتهای تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی در کرج ثبت شرکت عمرانی درکرج ثبت شرکت تولیدی در کرج ثبت شرکت خدماتی در کرج
ثبت برند در کرج
ثبت نشان و علامت تجاری در کرج ثبت لوگو در کرج استعلام برند
خدمات ثبتی
خدمات ثبتی
ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت اختراع در کرج اخذ کارت بازرگانی در کرج اخذ کد اقتصادی در کرج
خدمات اداری
اخذ گرید در کرج اخذ ایران کد در کرج اخذ استاندارد در کرج اخذ نشان حلال در کرج تنظیم طرح توجیهی در کرج اخذ جواز تاسیس صنایع در کرج
تماس

شرایط بازرسین شرکت سهامی خاص


به وسیله قانون گذار وظیفه های بازرسین به عنوان یکی از پایه و اساس اصلی و با اهمیت شرکت های سهامی بسیار گسترده تعریف شده است که در اصل وظیفه رسیدگی و تحقیق در رابطه با حساب های شرکت در راس آن ها قرار دارد.

شرایط بازرسین شرکت سهامی خاص

لازم به ذکر است که بازرس عهده دار وظیفه های دیگری مانند : اطلاع رسانی به سهامداران و مقام های قضایی و ماموریت سرپرستی خاصی که به منظور کنترل وضع کلی و وظیفه های دیگری می باشد.

بازرسان شرکت سهامی خاص وظیفه دارند تا در رابطه با درست بودن و جامع بودن فهرست دارایی و صورت حساب دوره عملکرد و حساب سود و زیان و ترازنامه ای که مدیران به منظور تسلیم به مجمع عمومی تهیه و تدوین می کنند اظهارنظر نمایند.

در شرکت های سهامی خاص بازرسین این اجازه را ندارند تا به حساب های شرکت دست بزنند و یا آن ها را تدوین و یا تنظیم کنند بلکه وظیفه آن ها فقط سرپرستی و نظارت بر این امور می باشد و در صورتی که حساب ها درست و صحیح باشند نشان دهنده صداقت و راستگویی آن ها می باشد و در صورتی که این چنین نباشد مراحل را با ذکر دلیل به اطلاع مجمع عمومی می رسانند.

وظایف بازرسین شرکت سهامی خاص

گزارش ها و بیانیه هایی که بازرسین بایستی آن را ارائه دهند به شرح ذیل می باشد:

  1. گزارش افزایش سرمایه ماده.
  2. کاهش سرمایه ماده.
  3. ضرورت حق سلب حق تقدم سهامداران.

در صورتی که سرمایه شرکت افزایش می یابد انتخاب نمودن 2 بازرس جزء جدانشدنی تشکیل شرکت سهامی خاص است. یکی از این بازرسین به عنوان بازرس اصلی انتخاب می گردد و بازرس دوم که در اصطلاح به آن علی البدل گفته می شود جایگزین بازرس اول می باشد که در صورت محرومیت از سمت و یا کناره گیری و یا فوت بازرس اول به فعالیت مشغول می شود.

وظیفه این بازرسین بررسی و ارزیابی اطلاعاتی می باشد که به وسیله مدیران و درستی حساب های شرکت ،سود و زیان های وارده ی آن به شرکت وارد شده است و مطابق قانون تایید و تصدیق بازرسین ،اعتبار تصمیماتی می باشد که به وسیله مدیران گرفته شده است. لازم به ذکر است که بازرسین نبایستی با اعضای شرکت هیچ گونه نسبتی داشته باشند.

قانون گذاردررابطه با صلاحیت و سزاواری بازرسین شرکت های سهامی خاص شرایط خاصی را وضع ننموده است زیرا این قسم از شرکت ها از اشخاص معین و محدودی تشکیل شده است و دربردارنده توسعه زیادی نمی باشد.

در شركت‌هاي سهامي مهم ترین و اصلی ترین وظیفه بازرس قانوني «وظيفه نظارتي بر فعاليت‌هاي شركت» خصوصا فعاليت‌هاي هيأت مديره و مديرعامل می باشد.

لازم است که در هر شرکت سهامی یک بازرس وجود داشته باشد (ماده 144 لایحه اصلاحی 1347) انتخاب بیشتر ازیک بازرس به منظور شرکت اختیاری می باشد و هنگامی که حجم امور شرکت اقتضا نماید نتیجه بخش است.

شایان ذکر است که مدت زمان ماموریت بازرس به مدت یک سال می باشد که این انتخاب توسط مجمع عمومی عادی انجام می شود.(ماده 144 لایحه اصلاحی 1347)

عواقب قانونی عدم انتخاب بازرس شرکت

از مهم ترین مبادراتی که در ثبت شرکت سهامی خاص و عام بایستی به صورت حتمی و براساس مقررات و قوانین صورت پذیرد انتخاب و تعیین بازرس شرکت می باشد که در صورت تعیین ننمودن بازرس پیامدهایی قانونی را در پی دارد که در ماده ۱۵۲ لایحه اصلاحی قانون تجارت ۱۳۴۷ این چنین ابلاغ شده است: در زمانی که مجمع عمومی بدون دریافت نمودن بیانیه بازرس یا بازرسان یا مطابق بیانیه ی افرادی که بر خلاف ماده ۱۴۷ این قانون به سمت بازرس منسوب شده اند ، لیست دارایی و ترازنامه و حساب ضرر ومنفعت شرکت را مورد تصدیق و تایید قرار دهد این تایید به هیچ نحوی قانونی نمی باشد و بی اعتبار خواهد بود . رعایت نکردن قوانین و مقررات این ماده از سوی مجمع عمومی با توجه به ماده ۲۷۰ لایحه قانونی ۱۳۴۷ به هرذی نفعی این مجوز و اجازه را می دهد تا نقض تصمیم مجمع را از دادگاه درخواست کند و چنانچه بعد از درخواست نقض از دادگاه و قبل از صادرنمودن دستور نقض تصمیم مجمع ، سبب نقض رفع گردد یعنی بازرس یا بازرسانی معین بر مبنای قوانین و مقررات حساب ها را ارزیابی و در نهایت تصدیق و تأئید گردد ، دادگاه حکم فروپاشی دعوای نقض را صادر خواهد نمود ( ماده ۲۷۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت ۱۳۴۷ ) به غیر از مسئولیت حقوقی از حیث کیفری هم هر شخصی با وجود ممنوعیت قانونی عنوان بازرسی در شرکت سهامی را قبول و به آن عمل نماید. به زندان از دو تا شش ماه یا به مجازات نقدی از ۲۰ هزار تا ۱۰۰ هزار ریال یا به هر دو جزا متهم خواهد گردید.( ماده ۲۶۶ لایحه اصلاحی قانون تجارت ۱۳۴۷ )

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مدارک ثبت تغییرات شرکت در کرج

بعد از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها باتوجه به قالب ثبتی نیز می توان درموارد اساسنامه آن تغییراتی نیز ایجاد کرد که ثبت تغییرات ملزم به ارائه مدارک نیز می باشد که در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود

مراحل اخذ گواهی استاندارد در کرج

در این مقاله به مطالبی درباره ی مراحل اخذ گواهی استاندارد در کرج پرداخته شده است مقاله را بخوانید.

انواع شرکت پیمانکاری در کرج

برای آن که شرکت پیمانکاری در کرج به ثبت برسد نخست می بایست در رابطه با نوع شرکت که قرار است شرکت با مسئولیت محدود به ثبت برسد یا شرکت سهامی خاص شرکا تصمیم گیری کنند این مقاله شرح بیشتر پرداخته می شود لطفا مطالعه نمایید

هزینه و قیمت اخذ جواز تاسیس صنایع در کرج

در این مقاله به مطالبی درباره ی هزینه و قیمت احذ جواز تاسیس صنایع در کرج پرداخته شده است مقاله را مطالعه نمایید.

انواع علامت تجاری در کرج

علامت تجاری در برگیرنده علامت تجاری به معنای نشان ، برند ، که از حروف و تصویر و... تشکیل می شود که جهت شناسایی محصول و یا کالا بکار میرود و نیز علامت تجاری انواعی دارد مانند علامت تجاری خدماتی ، علامت جمعی ، علامت تاییدی و … نیز می باشد.

مزایای اخذ جواز تاسیس صنایع در کرج

در این مقاله به مطالبی درباره ی مزایای اخذ جواز تاسیس صنایع در کرج پرداخته شده است مقاله را بخوانید.

نحوه ثبت علامت تجاری در کرج

علامت تجاری از روش به دست آوردن اطمینان از حق و حقوق منحصر به فرد به منظور شناختن کالاها و خدمات و یا مجوز آن به دیگران حاکی بر استعمال از آن در صورت پرداخت نمودن مبلغی از مالک علامت محافظت می نماید.

تفاوت شرکت با موسسه

با هدف دستیابی به سود و سرمایه بیشتر ثبت شرکت صورت می گیرد در حالی که موسسه ها با هدف های نامحدود و متمایز که سود آوری و فعالیت های اقتصادی هم قادر می باشد جزئی از آن هها باشد تشکیل و راه اندازی می شود. با مطالعه این مقاله می توانید به اطلاعات بیشتری تفاوت شرکت و موسسه دست پیدا نمایید

ثبت برند پوشاک در کرج

تولید کنندگانی که در امر تولید پوشاک در کرج هستند می توانند برای فعالیت خود برندی را انتخاب نمایند . که در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود

هزینه و قیمت اخذ نشان حلال در کرج

در این مقاله به مطالبی درباره ی هزینه و قیمت اخذ نشان حلال در کرج پرداخته شده است مقاله را بخوانید.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟