لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت در کرج
ثبت انواع شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت شرکت سهامی عام در کرج ثبت شرکت تضامنی در کرج ثبت موسسه در کرج ثبت شرکت دانش بنیان در کرج ثبت شرکت هلدینگ در کرج
ثبت شرکتهای تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی در کرج ثبت شرکت عمرانی درکرج ثبت شرکت تولیدی در کرج ثبت شرکت خدماتی در کرج
ثبت برند در کرج
ثبت نشان و علامت تجاری در کرج ثبت لوگو در کرج استعلام برند
خدمات ثبتی
خدمات ثبتی
ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت اختراع در کرج اخذ کارت بازرگانی در کرج اخذ کد اقتصادی در کرج
خدمات اداری
اخذ گرید در کرج اخذ ایران کد در کرج اخذ استاندارد در کرج اخذ نشان حلال در کرج تنظیم طرح توجیهی در کرج اخذ جواز تاسیس صنایع در کرج
تماس

اصول حاکم بر ثبت اسم تجاری


اسم تجاری و علامت تجاری می تواند به شکل مجزا یا توام ، کیفیت خوب کالا یا خدمات را نشان دهد بطوریکه آن اسم یا علامت، مشتریان را بخود جلب نموده و باعث شود آنها نسبت به خرید آن محصول تمایل پیدا کنند.

اصول حاکم بر ثبت اسم تجاری

همه بازرگانان می توانند فعالیت تجاری خود را تحت نام مخصوصی که "اسم تجاری" نامیده می شود، انجام دهند. در اصل اسم تجاری نام همان موسسه و بنگاه تجاری است که تاجر کسب و کار خود را در آن انجام می دهد.

قانون، تنها از اسامی تجاری ثبت شده، حمایت می کند. طبق قانون تجارت "ثبت اسم تجاری اختیاری است مگر در مواردی که وزارت عدلیه ثبت آن را الزامی کند" و در ادامه می گوید" چنانچه مالک تجارتخانه تنها مالک بوده و شریکی نداشته باشد حق ندارد اسمی را برای شرکت خود برگزیند که باعث شود دیگران فکر کنند وی شریک دارد"

ماده 578 قانون تجارت ، در حمایت قانون از اسم تجاری ثبت شده، این گونه مقرر می دارد که "هیچ کسی نمی تواند در یک محل یکسان ، اسم تجاری ثبت شده را به عنوان اسم تجاری خودانتخاب کند حتی اگر اسم خانوادگی اش با اسم تجاری ثبت شده یکسان باشد". اینکه منظور از "محل" شهر یا شهرستان یا استان است، مشخص نمی باشد، بدین مفهوم که در ماده مذکور قانون تجارت،یک"اجمال" وجود دارد.

"ثبت اسم تجاری تا پنج سال، اعتبار دارد". دراقع چنانچه پنج سال از تاریخ ثبت اسم تجاری گذشته باشد ،ثبت آن فاقد اعتبار می گردد و دیگر قانون از آن حمایت بعمل نمی آورد، حتی شخص دیگری نمی تواند در همان محل آن را به عنوان اسم تجاری خود انتخاب کند. . حتی اگر قانون تجارت در این رابطه چیزی نگفته باشد، ولی واضح است که مالک اسم تجاری مجاز به ثبت مجدداَ و مکرر آن اسم است و لازم است جهت برخورداری از حمایت قانون از اسم تجاری، نسبت به تمدید ثبت اسم پس از اتمام مدت زمان مقرر اقدام نماید.

براساس ماده 579 قانون تجارت،"اسم تجاری قابل انتقال است".از آنجا که در قانون ، موردی جهت انتقال اسم تجاری،ثبت شده وجود ندارد، می توان استنباط کرد که اسم تجاری ثبت نشده را نیز می توان انتقال داد. انتقال اسم تجاری،ممکن است به دو شکل اختیاری و قراردادی یا قهری و از طریق وراثت باشد.

لازم به ذکر است که اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی، مرجع ثبت"نام تجاری" می باشد ولی از آنجا که ماده 582 قانون تجارت،که در 1311 به تصویب رسید ، ثبت اسم تجاری منوط به آیین نامه ای دانسته که باید وزارت دادگستری تهیه کند و هنوز آیین نامه مذکور تا کنون تدوین نشده، از این رو ثبت اسم تجاری تاکنون غیر ممکن بوده و اجرایی نشده است. .بنابراین اگر بازرگانی خواهان برخورداری اسم تجاری اش از حمایت قانونی می باشد، باید آن را طبق قوانین مربوطه به ثبت رساند.

ثبت نام تجاری، به سود تاجر و نیز خریداران است بدین صورت که از یک طرف منافع تاجر درخصوص حسن شهرت و معروفیت او را حفظ کرده و از سویی دیگر مصرف کنندگان تاجر و تجارتخانه ای که از آن خرید می کنند را براحتی شناسایی می کنند زیرا فقط یک تاجر از آن علامت استفاده می کند.

لازم است در این جا به دو مطلب، اشاره کنیم :

  1. مطابق ماده 3 قانون سجل احوالی،به هیچ کس اجازه داده نمی شود اسم خانوادگی شخص دیگری را،در حوزه سجل احوالی که ثبت آن اسم خانوادگی را انجام داده ، به عنوان ،اسم تجاری خود انتخاب نماید.
  2. قرارداد عمومی پاریس، که به "اتحادیه پاریس" شناخته شده و جهت حمایت مالکیت صنعتی طراحی گردید، مقرر می دارد" نام تجاری در تمامی کشورهای اتحادیه پاریس مورد حمایت قرار می گیرد صرف نظر از اینکه علامت صنعتی یا تجاری باشد یا خیر و احتیاجی نیست که اظهارنامه یا ثبت آن ارائه شود".

اسم تجاری به سه روش زیر باطل می شود :

  1. انحلال یافتن موسسه ای که اسم تجارتی زیر مجموعه آن است.
  2. عدم استفاده از اسم تجاری.
  3. جایگزینی اسم تجاری دیگری به جای اسم تجاری قبلی.

ضمن سپاس از همراهی شما .

ذکر این نکته جهت اطلاع خوانندگان لازم است که ثبت شرکت ایلیا ، با همکاری گرروهی از کارشناسان و وکلای معروف، بیشتر از ده سال به ارائه خدمات فوق حرفه در حوزه هایی نظیر ثبت شرکت، ثبت علائم تجاری، ثبت اختراع و طرح صنعتی، ثبت صورتجلسات شرکت ها، ثبت تغییرات شرکت در جهت مرتفع ساختن نیازهای ثبتی و حقوقی افراد حقیقی و حقوقی مشغول بوده است.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

فواید ثبت شرکت در کرج

تشکیل و راه اندازی شرکت ها در کرج برای اشخاص این امکان را فراهم نموده است تا برخی از کارها را توسط شرکت ها انجام نمایند. ثبت شرکت در کرج فوایدی را در پی دارد که در این مقاله به آن پرداخته می شود لطفا مطالعه نمایید

مزایای اخذ ایران کد در کرج

در این مقاله درباره ی مزایای اخذ ایران کد در کرج مطالبی ارائه شده است مقاله را بخوانید.

تفاوت بین نام تجاری و عنوان تجاری

عنوان تجاری اسمی است که تاجر برای بکار بردن در فعالیت ها و انجام معاملات تجاری استفاده می کند اما در تعریف نام تجاری هدف از استعمال آن حفاظت از حقوق اشخاص ذیربط و فراهم آوردن حسن انجام معاملات از حيث سلامت و منظم بودن می باشد.

اصول حاکم بر ثبت اسم تجاری

اسم تجاری و علامت تجاری می تواند به شکل مجزا یا توام ، کیفیت خوب کالا یا خدمات را نشان دهد در اصل ثبت اسم تجاری الزامی است که مورادی را در جهت ثبت مطابق قانونتجارت رعایت نمایید در این مقاله می توانید به آن بپردازید .

اهمیت برندینگ

برندینگ در اصل همان تصویری می باشد که می توان از محصولات و یا خدمات در ذهن شخص دیگر به عنوان مخاطب و یا مشتری ایجاد نمایند . که این روش به صورت کلی برندینگ نمایند .

ثبت شرکت راه و ساختمان در کرج

در کرج شرکت راه و ساختمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و برای مهندسان ما شغلی محسوب می شود در این مقاله از شرایط و مدارم ثبت شرکت راه و ساختمان توضیحاتی داده شده است لطفا مطالعه نمایید

فروش برند در کرج

با توجه به قانون علامت تجاری یا برند قابلیت خریداری نمودن و به فروش رساندن را دارد در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود جهت آشنایی بیشتر مطالعه نمایید

انواع علامت تجاری در کرج

علامت تجاری در برگیرنده علامت تجاری به معنای نشان ، برند ، که از حروف و تصویر و... تشکیل می شود که جهت شناسایی محصول و یا کالا بکار میرود و نیز علامت تجاری انواعی دارد مانند علامت تجاری خدماتی ، علامت جمعی ، علامت تاییدی و … نیز می باشد.

مدارک ثبت تغییرات شرکت در کرج

بعد از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها باتوجه به قالب ثبتی نیز می توان درموارد اساسنامه آن تغییراتی نیز ایجاد کرد که ثبت تغییرات ملزم به ارائه مدارک نیز می باشد که در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود

اهمیت ثبت برند در کرج

مجوز استعمال انحصاری برند در کرج تنها به کسی تعلق می گیرد که برند خود را ثبت نموده باشد در این مقاله می توانید از اهمیت ثبت برند در کرج اطلاعات مفیدی را کسب نمایید .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟