لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت در کرج
ثبت انواع شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت شرکت سهامی عام در کرج ثبت شرکت تضامنی در کرج ثبت موسسه در کرج ثبت شرکت دانش بنیان در کرج ثبت شرکت هلدینگ در کرج
ثبت شرکتهای تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی در کرج ثبت شرکت عمرانی درکرج ثبت شرکت تولیدی در کرج ثبت شرکت خدماتی در کرج
ثبت برند در کرج
ثبت نشان و علامت تجاری در کرج ثبت لوگو در کرج استعلام برند
خدمات ثبتی
خدمات ثبتی
ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت اختراع در کرج اخذ کارت بازرگانی در کرج اخذ کد اقتصادی در کرج
خدمات اداری
اخذ گرید در کرج اخذ ایران کد در کرج اخذ استاندارد در کرج اخذ نشان حلال در کرج تنظیم طرح توجیهی در کرج اخذ جواز تاسیس صنایع در کرج
تماس

اصول حاکم بر ثبت اسم تجاری


اسم تجاری و علامت تجاری می تواند به شکل مجزا یا توام ، کیفیت خوب کالا یا خدمات را نشان دهد بطوریکه آن اسم یا علامت، مشتریان را بخود جلب نموده و باعث شود آنها نسبت به خرید آن محصول تمایل پیدا کنند.

اصول حاکم بر ثبت اسم تجاری

همه بازرگانان می توانند فعالیت تجاری خود را تحت نام مخصوصی که "اسم تجاری" نامیده می شود، انجام دهند. در اصل اسم تجاری نام همان موسسه و بنگاه تجاری است که تاجر کسب و کار خود را در آن انجام می دهد.

قانون، تنها از اسامی تجاری ثبت شده، حمایت می کند. طبق قانون تجارت "ثبت اسم تجاری اختیاری است مگر در مواردی که وزارت عدلیه ثبت آن را الزامی کند" و در ادامه می گوید" چنانچه مالک تجارتخانه تنها مالک بوده و شریکی نداشته باشد حق ندارد اسمی را برای شرکت خود برگزیند که باعث شود دیگران فکر کنند وی شریک دارد"

ماده 578 قانون تجارت ، در حمایت قانون از اسم تجاری ثبت شده، این گونه مقرر می دارد که "هیچ کسی نمی تواند در یک محل یکسان ، اسم تجاری ثبت شده را به عنوان اسم تجاری خودانتخاب کند حتی اگر اسم خانوادگی اش با اسم تجاری ثبت شده یکسان باشد". اینکه منظور از "محل" شهر یا شهرستان یا استان است، مشخص نمی باشد، بدین مفهوم که در ماده مذکور قانون تجارت،یک"اجمال" وجود دارد.

"ثبت اسم تجاری تا پنج سال، اعتبار دارد". دراقع چنانچه پنج سال از تاریخ ثبت اسم تجاری گذشته باشد ،ثبت آن فاقد اعتبار می گردد و دیگر قانون از آن حمایت بعمل نمی آورد، حتی شخص دیگری نمی تواند در همان محل آن را به عنوان اسم تجاری خود انتخاب کند. . حتی اگر قانون تجارت در این رابطه چیزی نگفته باشد، ولی واضح است که مالک اسم تجاری مجاز به ثبت مجدداَ و مکرر آن اسم است و لازم است جهت برخورداری از حمایت قانون از اسم تجاری، نسبت به تمدید ثبت اسم پس از اتمام مدت زمان مقرر اقدام نماید.

براساس ماده 579 قانون تجارت،"اسم تجاری قابل انتقال است".از آنجا که در قانون ، موردی جهت انتقال اسم تجاری،ثبت شده وجود ندارد، می توان استنباط کرد که اسم تجاری ثبت نشده را نیز می توان انتقال داد. انتقال اسم تجاری،ممکن است به دو شکل اختیاری و قراردادی یا قهری و از طریق وراثت باشد.

لازم به ذکر است که اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی، مرجع ثبت"نام تجاری" می باشد ولی از آنجا که ماده 582 قانون تجارت،که در  1311 به تصویب رسید ، ثبت اسم تجاری منوط به آیین نامه ای دانسته که باید وزارت دادگستری تهیه کند و هنوز آیین نامه مذکور تا کنون تدوین نشده، از این رو ثبت اسم تجاری تاکنون غیر ممکن بوده و اجرایی نشده است. .بنابراین اگر بازرگانی خواهان برخورداری اسم تجاری اش از حمایت قانونی می باشد، باید آن را طبق قوانین مربوطه به ثبت رساند.

ثبت نام تجاری، به سود تاجر و نیز خریداران است بدین صورت که از یک طرف منافع تاجر درخصوص حسن شهرت و معروفیت او را حفظ کرده و از سویی دیگر مصرف کنندگان تاجر و تجارتخانه ای که از آن خرید می کنند را براحتی شناسایی می کنند زیرا فقط یک تاجر از آن علامت استفاده می کند.

لازم است در این جا به دو مطلب، اشاره کنیم :

  1. مطابق ماده 3 قانون سجل احوالی،به هیچ کس اجازه داده نمی شود اسم خانوادگی شخص دیگری را،در حوزه سجل احوالی که ثبت آن اسم خانوادگی را انجام داده ، به عنوان ،اسم تجاری خود انتخاب نماید.
  2. قرارداد عمومی پاریس، که به "اتحادیه پاریس"  شناخته شده و جهت حمایت مالکیت صنعتی طراحی گردید، مقرر می دارد" نام تجاری در تمامی کشورهای اتحادیه پاریس مورد حمایت قرار می گیرد صرف نظر از اینکه علامت صنعتی یا تجاری باشد یا خیر و احتیاجی نیست که اظهارنامه یا ثبت آن ارائه شود".

اسم تجاری به سه روش زیر باطل می شود :

  1. انحلال یافتن موسسه ای که اسم تجارتی زیر مجموعه آن است.
  2. عدم استفاده از اسم تجاری.
  3. جایگزینی اسم تجاری دیگری به جای اسم تجاری قبلی.

ضمن سپاس از همراهی شما .

ذکر این نکته جهت اطلاع خوانندگان لازم است که ثبت شرکت ایلیا ، با همکاری گرروهی از کارشناسان و وکلای معروف، بیشتر از ده سال به ارائه خدمات فوق حرفه در حوزه هایی نظیر ثبت شرکت، ثبت علائم تجاری، ثبت اختراع و طرح صنعتی، ثبت صورتجلسات شرکت ها، ثبت تغییرات شرکت در جهت مرتفع ساختن نیازهای ثبتی و حقوقی افراد حقیقی و حقوقی مشغول بوده است.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

انواع علامت تجاری در کرج

علامت تجاری در برگیرنده علامت تجاری به معنای نشان ، برند ، که از حروف و تصویر و... تشکیل می شود که جهت شناسایی محصول و یا کالا بکار میرود و نیز علامت تجاری انواعی دارد مانند علامت تجاری خدماتی ، علامت جمعی ، علامت تاییدی و … نیز می باشد.

فروش برند در کرج

با توجه به قانون علامت تجاری یا برند قابلیت خریداری نمودن و به فروش رساندن را دارد در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود جهت آشنایی بیشتر مطالعه نمایید

صورتجلسه چیست ؟

به نوشته ای که بتوان رویدادها و گفتگوهایی که در جلسه انجام شده است به صورت مکتوب بتوان نوشت صورتجلسه می گویند

مدارک ثبت برند در کرج

در جهت ثبت برند در کرج ملزم به ارائه مدارک ثبت برند در اداره ثبت مالکیت صنعتی می باشید در این مقاله مطالب مفید مدارک ثبت برند در کرج را مطالعه نمایید .

انتخاب زیباترین نام برای برند

باتوجه به اهمیت موضوع برند باید در انتخاب نام برند مواردی را رعایت کرد که بتوان برند مناسبی جهت شناسایی انتخاب نمود.

تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت در کرج

بعد از آن که مرحله های ثبت شرکت در کرج به پایان رسید شرکت شما دربردارنده شخصیت حقوقی می شود و در این مرحله شما قادر می باشید به منظور انجام تغییرات شرکت خود در کرج در قالب اساسنامه مبادرت کنید.

مراحل ثبت برند در کرج

برند یعنی یک نام، نشانه، علامت ، عبارت و ترکیبی از این ها که با هدف متفاوت نمودن کالا و خدمات شما با کالا و خدمات دیگر رقیب های شما به کار گرفته می شود مراحل ثبت برند در کرج را می توانید در این مقاله مطالعه نمایید .

طرح توجیهی چیست ؟

طرح توجیهی به گزارشی می گویند که یک طرح را در ابعاد مختلف مانند بازار ، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می دهند

آگهی کاهش سرمایه

کاهش سرمایه به دو صورت کاهش اجباری سرمایه و کاهش اختیاری سرمایه می باشد در این مقاله به شرح هر کدام پرداخته می شود

تفاوت بین نام تجاری و عنوان تجاری

عنوان تجاری اسمی است که تاجر برای بکار بردن در فعالیت ها و انجام معاملات تجاری استفاده می کند اما در تعریف نام تجاری هدف از استعمال آن حفاظت از حقوق اشخاص ذیربط و فراهم آوردن حسن انجام معاملات از حيث سلامت و منظم بودن می باشد.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟