لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت در کرج
ثبت انواع شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت شرکت سهامی عام در کرج ثبت شرکت تضامنی در کرج ثبت موسسه در کرج ثبت شرکت دانش بنیان در کرج ثبت شرکت هلدینگ در کرج
ثبت شرکتهای تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی در کرج ثبت شرکت عمرانی درکرج ثبت شرکت تولیدی در کرج ثبت شرکت خدماتی در کرج
ثبت برند در کرج
ثبت نشان و علامت تجاری در کرج ثبت لوگو در کرج استعلام برند
خدمات ثبتی
خدمات ثبتی
ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت اختراع در کرج اخذ کارت بازرگانی در کرج اخذ کد اقتصادی در کرج
خدمات اداری
اخذ گرید در کرج اخذ ایران کد در کرج اخذ استاندارد در کرج اخذ نشان حلال در کرج تنظیم طرح توجیهی در کرج اخذ جواز تاسیس صنایع در کرج
تماس

نقش ثبت شرکتهای کرج در ایجاد شخصیت حقوقی


نقش ثبت در ایجاد شخصیت حقوقی شرکت تجاری

نقش ثبت شرکتهای کرج در ایجاد شخصیت حقوقی

با عنایت به این که در خصوص نقش ثبت بر شرکتهای دولتی و شرکت های خصوصی و تعاونی قوانین متفاوتی حاکم است، لازم است این دو نوع شرکت جداگانه مورد بررسی قرار گیرند.

نقش ثبت شرکتهای کرج در تشکیل شرکت های تجاری خصوصی و تعاونی

هر چند ماده ۵۸۳ قانون تجارت تصریح کرده که: «کلیه شرکتهای تجارتی مذکور در این قانون شخصیت حقوقی دارند، اما زمان آغاز شخصیت حقوقی را مشخص نکرده و به این جهت در بین حقوقدانان ایرانی راجع به زمان ایجاد شخصیت حقوقی شرکت و نقش ثبت در این میان اختلاف نظر شدید بروز کرده است. دیدگاههای عمده موجود به شرح زیر است:

تشكيل عملی شرکت تجاری به عنوان معیار ایجاد شخصیت حقوقی شرکت

طرفداران این دیدگاه بر این باورند که شرکت تجاری به محض تشکیل و بدون نیاز به ثبت شخصیت حقوقی پیدا می کند. همانند اشخاص حقیقی که شخصیت آنها با تولد بوجود می آید نه با اخذ شناسنامه و برگ هویت، ثبت شرکتها هم مانند اخذ شناسنامه و مدارک شناسایی برای اشخاص حقیقی است. عده ای نیز معتقدند که شرکت به محض تشکیل شخصیت حقوقی پیدا می کند، اما این شخصیت ناقص است و هنگامی کامل می گردد به ثبت برسد. برخی پا را از این فراتر گذاشته و بر این باورند که به صرف انعقاد شرکت و تصمیم شرکاء مبنی بر تشکیل شرکت، شخصیت حقوقی بوجود می آید و لزوم ثبت شرکت در کرج جهت شناسایی آن توسط قانونگذار و برقراری نظم می باشد. پس از دیدگاه بیشتر پیروان این نظر، تعیین تاریخ ایجاد شخصیت حقوقی شر کت منوط به مشخص شدن زمان تشکیل شرکت در کرج است که در مقررات مختلف حاکم بر انواع شرکت های تجاری در حقوق ایران این زمان، متفاوت است.

  • 1 شرکت های سهامی:

مطابق ماده ۱۷ لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت، شرکت سهامی عام پس از تشکیل مجمع عمومی مؤسس، پذیره نویسی کلیه سهام شرکت، تأدية مبالغ لازم (دست کم معادل ۳۵ درصد کل سرمایه)، تصویب اساسنامه، تعیین روزنامه کثیرالانتشار شرکت، انتخاب اولین مدیران و بازرسان و قبول کتبی سمت توسط آنان، تشکیل می گردد. شرکت سهامی خاص هم طبق ماده ۲۰ همان قانون پس از امضای اساسنامه توسط سهامداران و پرداخت دست کم ۳۵ درصد سرمایه نقدی و تمامی سرمایه غیر نقدی و انتخاب اولین مدیران و بازرسان و قبول کتبی سمت توسط آنان، تعیین روزنامه كثير الإنتشار شرکت تشکیل شده محسوب می گردد. عده ای حتی برای شرکتهای سهامی عام در شرف تأسيس هم شخصیت حقوقی قائل هستند.

  • 2شرکت های با مسئولیت محدود، تضامنی و نسبی:

این شرکت ها وقتی تشکیل می شوند که تمام سرمایه نقدی آنها تأدیه و سهم الشركة غير نقدی نیز تقویم و تسليم شده باشد (مواد 118.96 و ماده ۱۸۵ ناظر به ماده ۱۱۸ ق.ت).

  • 3شرکت های مختلط سهامی و غیر سهامی:

تشکیل شرکت مختلط سهامی با رعایت مواد مذکور در ماده 176 قانون تجارت که ناظر بر تعهد تمام سرمایه شرکت و پرداخت یک سوم آن و تقسیم سرمایه شرکای سهامدار به سهم صورت می گیرد. وانگهی، به دلیل ابهام مواد قانونی در خصوص زمان دقیق تشکیل شرکت مختلط غیرسهامی، بهتر است با وحدت ملاک از مقررات مربوط به تشکیل شرکت های با مسئولیت محدود و تضامنی، مقررات مربوط به تشکیل این شرکت ها را هم به شرکت یادشده تسری دهیم.

  • 4 . تشکیل شرکت تعاونی:

یکی از حقوقدانان ایجاد شرکت تعاونی را تابع مقررات حاکم بر تشکیل شرکتی دانسته است که قالب شرکت تعاونی را تشکیل می دهد؛ برای مثال، اگر شرکت تعاونی قالب شرکت سهامی را انتخاب کرده باشد، تشکیل آن تابع مقررات این شرکت خواهد بود و قس على هذا. این در حالی است که قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۷۰ در خصوص زمان تشکیل شرکت تعاونی مقررات خاص دارد و با وجود این مقررات، وحدت ملاک گرفتن از مقررات سایر شرکتها صحیح به نظر نمی رسد. به موجب ماده ۲۱ این قانون هر تعاونی وقتی ثبت و تشکیل می شود که حداقل یک سوم سرمایه آن تأدیه و در صورتی که به صورت نقدی و جنسی باشد تقویم و تسلیم شده باشد». همچنین، برابر تبصره ماده ۵۱ همین قانون: «اولین هیأت مدیره پس از اعلام قبولی مکلفند با انجام تشریفات مقرر نسبت به ثبت تعاونی اقدام نمایند».
علاوه بر استناد به مقررات فوق، طرفداران نظریه تشکیل عملی شرکت به عنوان معیار زمان تحقق شخصیت حقوقی شرکت به دلایل دیگری هم استناد می کنند که عمده ترین آنها به شرح زیر است:
یکی استناد به مفهوم مخالف ماده ۵۸۶ قانون تجارت: توضیح این که در این ماده قانونگذار مؤسسات و تشکیلات دولتی و بلدی را به محض ایجاد و بدون احتیاج به ثبت دارای شخصیت حقوقی دانسته است، اما با وجود این که در مقام بیان بوده در ماده قبل (۵۸۳) به لزوم ثبت برای ایجاد شخصیت حقوقی شرکت های تجاری اشاره ای نکرده است.
ضمانت اجرای ثبت نکردن شرکت بطلان شرکت نیست تا گفته شود شرکت قبل از ثبت فاقد شخصیت حقوقی است، در ماده ۲ قانون ثبت شرکت ها ی کرج برای عدم ثبت تنها جریمه و انحلال پیش بینی شده است.
به موجب ماده 150 قانون تجارت: « در مورد تعهداتی که شرکت مختلط غیر سهامی ممکن است قبل از ثبت شرکت کرده باشد شریک با مسئولیت محدود در مقابل اشخاص ثالث در حکم شریک ضامن خواهد بود مگر ثابت نماید که اشخاص مزبور از محدود بودن مسئولیت او اطلاع داشته اند.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ایلیا

شعبه کرج: 137 32 – 026
شعبه تهران :119 55 266 – 021
سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی) ثبت شرکت ایلیا( در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، ( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت موسسه و تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی - ثبت اختراع .

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

انواع مختلف ثبت شرکتهای تجاری در کرج

انواع مختلف ثبت شرکتهای تجاری در کرج ماده ۲۰ قانون تجارت، شرکت های تجاری را به هفت نوع تقسیم کرده است: 1- شرکت سهامی (شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص) ۲- شرکت با مسئولیت محدود ۳- شرکت تضامنی ۴- شرکت نسبی ۵- شرکت مختلط ۶- شرکت تعاونی

نقش ثبت شرکتهای کرج در ایجاد شخصیت حقوقی

نقش ثبت شرکتهای کرج در ایجاد شخصیت حقوقی شرکت تجاری - با عنایت به این که در خصوص نقش ثبت بر شرکتهای دولتی و شرکت های خصوصی و تعاونی قوانین متفاوتی حاکم است، لازم است این دو نوع شرکت جداگانه مورد بررسی قرار گیرند.

شرکت های تجاری در کرج

شرکت های تجاری در کرج - شرکت عبارت است از اجتماع مالكين متعدد در شیء واحد به نحو اشاعه». این تعریف شامل مفاهيم متعدد مانند اشاعه، شرکت مدنی و شرکت تجاری می گردد، در حالیکه این مفاهیم با یکدیگر تفاوتهای اساسی دارند.

مراحل تشکیل و ثبت شرکت سهامی عام در کرج

مراحل تشکیل و ثبت شرکت سهامی عام در کرج -در شرکت سهامی عام، مؤسسین قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم، یعنی از طریق مشارکت غیر مؤسسین تأمین می کنند.طبق تبصره ۶ لایحه اصلاحی «هرگاه قسمتی از تعهد مؤسسین به صورت غیر نقد (مثلا زمین، کارخانه، خودرو) باشد باید عین آن و یا مدارک مالکیت

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟