روزنامه رسمی یکی از سازمان های وابسته به قوه قضاییه است که شرکت ها می بایست هنگام ثبت آگهی تاسیس خود را در روزنامه رسمی شرکت چاپ کنند.

روزنامه رسمی شرکت

روزنامه رسمی شرکت

روزنامه رسمی، روزنامه ای است که به قوه قضائیه وابسته می باشد و وظایف آن بدین شرح می باشد:
  1. چاپ آگهی های ثبت قانونی مرتبط با موسسه ها و شرکت های تجاری و غیرتجاری
  2. کلیه سفارش های مطبوعاتی قوه قضائیه و سازمان های وابسته به آن
  3. انتشار قانون و مقررات با استناد به ماده 3 قانون مدنی
در سال 1289 شمسی دولت موظف به این شد که در تهران روزنامه ای حاوی دستخط های سلطنتی و عزل و نصب کارکنان دولت و احکام وزارت خانه و قوانین موضوعه انتشار دهد که این روزنامه به نام مجله رسمی دادگستری در آن زمان انتشار می یافت. در سال 1323 به موجب تبصره 3 قانون بودجه مجلس وظیفه انتشار روزنامه رسمی به عهده مجلس محول شد و هیئت رئیسه موظف شدند به صورت روزانه چاپ کنند. اولین شماره آن به نام روزنامه رسمی کشور در تاریخ 1323/11/22 انتشار یافت تا هنگامی که روزنامه رسمی به موجب تبصره 18 قانون بودجه سال 1338 کل کشور به دادگستری انتقال یافت و به موجب ماده مصوب 1351/01/26 سازمان روزنامه رسمی به شرکت سهامی تبدیل گردید. این سازمان در سال 1392 از طریق سامانه الکترونیکی فعالیت خود را ادامه داده است. هر شرکت پس از ثبت شرکت خود و دریافت شماره ثبت، می بایست نسبت به اخذ روزنامه رسمی اقدام نماید تا شرکت به طور قانونی در قوه قضاییه ثبت شود. همچنین مطابق با ماده 2 قانون مدنی، قوانین 15 روز پس از انتشار در روزنامه رسمی در سراسر کشور ملزم به اجرا می باشد مگر آن که خوده قانون ترتیب دیگری در اجرای آن مقرر کرده باشد. همچنین مذاکرات مجلس شورای اسلامی می بایست علنی باشد و گزارش کامل آن از طریق روزنامه رسمی چاپ گردد.

درباره سازمان روزنامه رسمی

آدرس سامانه سازمان روزنامه رسمی www.rrk.ir می باشد. نشانی سازمان روزنامه رسمی تهران؛ ضلع جنوبی پارک شهر؛ خیابان بهشت؛ جنب شورای اسلامی شهر تهران و تلفن گویای این سازمان : 55602050 می باشد. سازمان روزنامه رسمی از ارکان مختلف: هیئت مدیره، مدیرعامل، مجمع عمومی و بازرس یا حسابرس قانونی متشکل می شود. سهام این سازمان تماما به دولت تعلق دارد. مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت متشکل از وزیر دادگستری و وزیر دارایی و یک نفر از وزیران می باشد که ریاست مجمع با وزیر دادگستری می باشد. مجمع عمومی حداقل سالی دو بار ، یک مرتبه در نیمه اول سال جهت رسیدگی و تصویب ترازنامه و حساب سود و زیان و سایر مسایلی که در دستور مجمع می باشد و بار دیگر در نیمه دوم سال جهت رسیدگی و تصویب بودجه سال بعد و دیگر موضوعات درج شده در دستور جلسه تشکیل می گردد.

انتشار آگهی در روزنامه رسمی

در ابتدا از طریق پرتابل روزنامه رسمی به وب سایت www.rrk.ir مراجعه نمایید. در اولین گام می بایست هزینه را به طور آنلاین پرداخت فرمایید. برای این کار ابتدا در پورتال ثبت نام کنید و با نام کاربری و کلمه عبور وارد سامانه شوید. پس از کلیک روی گزینه پرداخت هزینه آگهی شما به یک کد مکانیزه 18 رقمی نیاز دارید . این شماره را که مندرج در قسمت بالای آگهی صادره از اداره ثبت می باشد را بردارید و وارد نمایید. پس از ملاحظه آگهی گزینه پرداخت آنلاین مبلغ آگهی را انتخاب نمایید و سپس در انتهای مشخصات آگهی و نوشتن مشخصات کارت بانکی خود در صفحه پرداخت الکترونیک مربوط به بانک، هزینه مشخص شده را واریز نمایید. پس از انجام این مراحل ذکر شده یک رسید که کد پیگیری روزنامه رسمی و مشخصات آگهی در آن درج شده است، نمایش داده می شود. کد رهگیری خود را جهت پیگیری و دریافت آگهی نزد خود حفظ نمایید. در انتهای این مراحل، آگهی شما از وضعیت اولیه به وضعیت نهایی تبدیل می شود و ثبت نهایی می گردد و بعد از 5 روز کاری آگهی در سامانه روزنامه رسمی کشور منتشر می گردد و قابل دریافت خواهد بود. همچنین دارندگان آگهی می توانند با وارد نمودن نام کاربری و رمز عبور خود وارد پرتابل روزنامه رسمی شوند و از وضعیت آگهی خود که شامل اطلاعات چاپ می باشد مثلا شماره روزنامه و فایل روزنامه، آگاهی یابند. چنانچه پس از پرداخت هزینه آگهی، کد پیگیری را دریافت نکردید یا هنگام مراجعه به پیگیری آگهی گزینه آماده ارسال برای چاپ را مشاهده نفرمودید، بدین معناست که تراکنش به درستی انجام نشده و مبلغ کسر شده به حسابتان باز خواهد گشت و می بایست عملیات پرداخت را مجددا انجام دهید.