لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی ثبت شرکت در کرج
ثبت انواع شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت شرکت سهامی عام در کرج ثبت شرکت تضامنی در کرج ثبت موسسه در کرج ثبت شرکت دانش بنیان در کرج ثبت شرکت هلدینگ در کرج
ثبت شرکتهای تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی در کرج ثبت شرکت عمرانی درکرج ثبت شرکت تولیدی در کرج ثبت شرکت خدماتی در کرج
ثبت برند در کرج
ثبت نشان و علامت تجاری در کرج ثبت لوگو در کرج استعلام برند
خدمات ثبتی
خدمات ثبتی
ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت اختراع در کرج اخذ کارت بازرگانی در کرج اخذ کد اقتصادی در کرج
خدمات اداری
اخذ گرید در کرج اخذ ایران کد در کرج اخذ استاندارد در کرج اخذ نشان حلال در کرج تنظیم طرح توجیهی در کرج اخذ جواز تاسیس صنایع در کرج
تماس

طرح صنعتی


اگر بخواهیم طرح صنعتی را به صورت ساده و شیوا بیان کنیم می توانیم تعریف کنیم که هر نوع تغییر در شکل و ظاهر و حتی کار آیی یا کمتر کردن هزینه اولیه آن است در بازار کار طرح صنعتی یعنی تغییر در زیبایی و عملکرد آن محصول است حالا با توجه به محصولی که در بازار باب شده و رایج می باشد حالا این تغییر میتواند از لحاظ ابعاد آن محصول باشد نحوه حمل و نقل انبارداری و یا نگهداری و تعمیر آن محصول است طرح صنعتی یکی از مقوله های مالکیت صنعتی میباشد که فقط به ماهیت زیبایی محصول اشاره دارد یعنی به طر تمام شده آن توجه میکند.طرح صنعتی میتواند در تمامی زمینه ها از پوشاک لوازم خانگی تا خوراک شامل میشوند حتی نحوه بسته بندی کالای ما یک نوع طرح صنعتی می باشد که به نام شخصی ثبت شده و کارخانجات از طرح آن افراد استفاده می کنند برای بازدهی بهتر.

طرح صنعتی

هرگونه طرح و خطوط شکل و زوایای جدید یا حتی ترکیب چند محصول صنعتی و تبدیل به یک نوع محصول جدید با بازدهی بهتر و بیشتر شامل این بخش می شود. زمانی که کالایی برای اولین بار به بازار معرفی می شود ممکن است مورد سو استفاده هایی در رابطه با تولید انبوه توسط سود جویان قرار بگیرد.

برای جلوگیری از این امر قبل از معرفی کالای مذبور باید اقدام به ثبت آن کالا در اداره مالکیت صنعتی کرد که به این نوع کالا ،طرح صنعتی گفته می شود .در واقع هدف از ثبت طرح صنعتی ،جلوگیری از تولید غیرمجاز آن توسط افراد دیگر و سود بردن طراح از تولید آن به صورت انحصاری می باشد.

یکی دیگر از اهداف طرح های صنعتی ،ثبت و تولید آن در کشورمان ایران و کاهش واردات بی رویه کالا به کشور و ملی سازی کالایی است که با هزینه های گزاف به ایران وارد می شود.گاها دیده می شود که طرح های صنعتی مورد نظر مشابهاتی د رخارج از ایران نیز ندارد و یک طراح ایرانی با کمترین وسیله و هزینه کالا را طراحی و ثبت و تولید می کند و بدینصورت به چرخه اقتصادی کشور کمک شایانی مینماید.اینگونه طرح ها حتی می تواند طرح هایی که قبلا به ثبت رسیده اند و استفاده از آن مشکل بوده است را از چرخه خارج و با سهولیت در استفاده،درمیان خانوار محبوب باشد.

چنانچه در نظر دارید طراحی زیبا و جدیدی برای محصولات خود انجام دهید که باعث جلوه ی بیشتر در به تصویر کشیدن آن محصول نزد مصرف کننده شوید بهتر است ابتدا آن را به ثبت برسانید تا اشخاص دیگر مانند رقبای داخلی و خارجی در بازارهای تجاری نتوانند از آن به نفع خود استفاده کنند.با ثبت کردن طرح صنعتی از واردات کالایی که از روی طرح تولیدی شما کپی برداری شده است جلوگیری خواهد شد.

طرح صنعتی دارای حیطه ی گسترده ای از محصولات صنعتی، خانگی ، اسباب بازی ،ورزشی ،اداری، صنایع دستی، لوازم برقی، مبلمان اداری ، ابزار های فنی ،خودرو و قطعات آن، و پزشکی بهداشتی ، تزئینی ،اقلام لوکس، ، منسوجات ، فرش و لباس گرفته تا ظروف آشپزخانه و پلاستیکی و حتی بسته بندی طیف زیادی از محصولات نیز در حوزه طرح صنعتی است.

بنابر این مطابق با ماده 20 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی علائم تجاری مصوب 1386 هر نوع ترکیب خط ها یا رنگ ها و هرنوع از اشکال سه بعدی یا خطوط، رنگها و یا فارغ از آن به صورتی که ترکیب یا نقش یک محصول صنعتی یا فراورده از صنایع دستی را متحول کند طرح صنعتی می باشد". ضمنا چنانچه در طرح صنعتی فقط یک دستاورد فنی بدست آید و در تغییرشکل ظاهری تاثیر نداشته باشد شامل حمایت این قانون نمی باشد.

ویژگی های لازم برای ثبت طرح صنعتی

ویژگی های ظاهری که برای کالا استفاده می شود ،شکل و ساختار و هم چنین تزئینات کالا را در بر می گیرد به این روند که با صنعت انجام می شود طرح صنعتی گفته می شود.

قاعده کلی طرح صنعتی

 1. ویژگی سه بعدی ( مانند شکل یک کالا )
 2. ویژگی های دوبعدی ( مانند تزئینات ، خطوط یا رنگهای به کار رفته در یک کالا)

تنها هنگامی که طرح صنعتی نوین و اصلی باشد قابل ثبت خواهد بود.هنگامی طرح صنعتی نوین می باشد که به شکل بارز بوسیله ی انتشار یا هر راه استعمال دیگر پیش از اینکه اظهارنامه ارائه شود یا بر حسب مورد پیش از اولویت اظهارنامه ها در هیچ مکانی در دنیا برای هیچ کس افشا نشده باشد.

در صورتی که طراح به شکل مستقل یک طرح را بدون الگو برداری و تقلید به مرحله ی ترسیم درآورد اصل خوانده می شود. در حدی که اگر بک فرد مجرب و مسلط به طراحی تفاوت موجود در آن را نسبت به دیگر طرح هایی که عمومی شده است تشخیص دهد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی

 1. اسناد تایید شده شناسایی درخواست کننده و طراح؛(مانند فتو کپی سجل و کارت ملی برابر اصل شده جهت افراد حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات برای اشخاص حقوقی چنانکه خوانا باشد.)
 2. اگرکه طرح صنعتی دو بعدی باشد،5 مدل از شکل یا عکس گرافیکی یا 5 مدل از طرح کشیده شده به عنوان نمونه.
 3. اگر طرح صنعتی سه بعدی باشد،5 نمونه از ساخت یا نقش گرافیکی یا 5 نمونه از طرح کشیده شده به عنوان نمونه.
 4. تقاضای کتبی(اسکن شده باشد و چسباندن آن در پرونده الکترونیکی)دال بر بکار نبردن اسم طراح،در صورتی که طراح تمایلی به قید اسم خود نداشته باشد.
 5. رسید تادیه هزینه اظهارنامه و اگر اظهارنامه مشتمل بر دو یا چند طرح صنعتی باشد رسید تادیه هزینه های مازاد ارائه شود.
 6. همزمان با ارائه اظهارنامه یا نهایتا در عرض 15 روز از آن تاریخ اسناد مرتبط با حق تقدم می بایست ارائه شود.
 7. چنانچه درخواست بوسیله ی نماینده قانونی صورت گرفته باشد اسناد نمایندگی مورد نیاز است.

شرایط و مشخصات فنی تصاویر ارسالی

 1. عکس طرحی که ارسال می شود باید در یک سطح ساده،به صورتی که قابل مشاهده باشد قرار گیرد.
 2. عکس محصول رنگی باشد و حجم آن نهایتا KB500 باشد.
 3. سایز باقی عکس ها نهایتا A4 باشد والزاما به شکل عمودی اسکن شود.

ثبت طرح صنعتی چه امتیازی را موجب می گردد؟

 1. به ثبت رساندن طرح صنعتی موجب می شود تحت حمایت اداره کل مالکین صنعتی قرار بگیرید. اینچنین مالک طرح از حق انحصاری نسبت به آن برخوردار شده و از کپی کردن غیر قانونی و تقلید کردن افراد دیگر جلوگیری خواهد کرد.
 2. ثبت طرح های صنعتی موجب می شود امور تجاری به شکل صادقانه صورت گیرد و عدالت در رقابت رعایت و تشویق شود. همچنین به سهم خود باعث پیشرفت بخش گسترده ای بحث زیبا شناختی را که با جذابیت همراه هستند از محصولات که از نظر زیبائی شناختی جذاب هستند خواهد شد.
 3. زمانیکه یک طرح معتبر و نفیس باشد سرمایه گذاری مساعدی بوده وهزینه های انجام شده را جبران خواهد کرد مالک با اعتماد و اطمینان از اینکه طرح را به شکل انحصاری در دست دارد سعی در بهبود کیفیت محصول خواهد کرد که خود موجب آشنایی با محصول و اعتماد بازار و مشتریان خواهد شد و باعث خواهد شد درآمدزایی بیشترمی شود.
 4. طرح های صنعتی قادر هستند اعتماد ، ارزش و دارائی و نفوذ اجتماعی یک شرکت را ارتقء دهند و از این رو جزو دارایی های تجاری شرکت محسوب می شوند. چنانچه بهره مندی و ارائه ی یک طرح بیشتر باشد ابرای شرکات ارزشمنتر خواهد بود.
 5. مالک طرح صنعتی ثبت شده قادر می باشد اجازه بهره برداری از یک طرح را به فرد دیگری انتقال دهد و با توجه به زمانی که برا ی انتقال در نظر میگیرند در ان مدت از امتیازات تعیین شده بهره مند شوند.اگر طراح دید تجاری داشته باشد مستقیما و یا غیر مستقیم به تولید محصولات تجاری و به تنوع بخشیدن به محصولات کمک خوهد کرد.
 6. شرکت ها با ثبت یک طرح صنعتی این مهلت را خواهند داشت که توفیق خخود را در بازار مورد سنجش قرار دهند ومطمئن باشند سرمایه آنها برگشت داده خواهد شد و از آنجا که منحصرا در اختیار آن ها قرار دارد در تولید و عرضه آن تلاش بیشتری خواهند کرد.

مراحل ثبت طرح صنعتی

برای کسب اطلاع و آگاهی در مورد طرح صنعتی می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید و از تجربیات آن ها بهره مند شوید.

از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید صمیمانه سپاسگزاریم.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

اخذ جواز تاسیس صنایع در کرج

جواز تاسیس برگه ای است که جهت تاسیس واحد تولیدی در شهرک های صنعتی قید شده در آن برگه و برای تولید کالای ذکر شده در آن صادر می گردد و مرجع صدور آن ، وزارت صنعت و معدن می باشد . جواز تاسیس صنایع در رشته های مختلف را از ثبت ایلیا بخواهید .

آدرس اداره ثبت شرکتها

جهت کسب اطلاعات تکمیلی  در خصوص آدرس اداره ثبت شرکتها همین حالا با مجتمع حقوقی ثبت ایلیا در ارتباط باشید.02632525232

استعلام شماره ثبت شرکت

فرایند استعلام شماره ثبت شرکت ، استعلام نام شرکت و مراحل استعلام ثبت شرکت ها کاملا تخصصی در این مقالع عنوان شده. در صورت نیاز به مشاوره استعلام شرکتها.

از کجا شروع کنیم ؟

مجتمع حقوقی ثبت ایلیا افتخار دارد که با بیش از 18سال تجربه کاری در کلیه ی امور مربوط به ثبت شرکت ،ثبت برند و علامت تجاری ،ثبت تغییرات ،طرح توجیهی و جواز تاسیس صنایع ،کسب نشان حلال ،ثبت طرح صنعتی و همچنین ثبت اختراع ، به روزترین اطلاعات حقوقی و تخصصی ترین شیوه های نوین حقوقی و ثبتی را ارائه کند.

نمونه صورتجلسه تغییر مدیر عامل

صورتجلسه مجمع عمومی عادی سالانه (یا عادی بطور فوق العاده) شرکت..............سهامی خاص ثبت شده به شماره .....................در مورخ.................ساعت ....................با حضور کلیه/قریب به اتفاق سهامداران در محل قانونی شرکت تشکیل گردید.

جستجوی بهترین نام برای شرکت

جستجوی بهترین نام برای شرکت جهت ثبت شرکت یکی از مراحل انتخاب نام یا اسم شرکت می باشد. شما می توانید از گزینه جستجوی بهترین نام برای شرکت در وب سایت مجتمع حق

سایت ثبت شرکتها

ایلیا پیشرو در ارائه ی خدمات مشاوره ای به شرکت ها و موسسات غیر تجاری می باشد.

سامانه ثبت شرکتها در کرج

در این مقاله از سایت موسسه و مجتمع حقوقی ایلیا اطلاعاتی در خصوص سایت و سامانه ثبت شرکتها بیان شده است که لازم است متقاضیان در این سامانه ثبت نام نمایند

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟