مراحل ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری یکی از مهمترین ارکان تجارت محسوب شده و عامل مهمی در پیشرفت و رونق کسب و کار می باشد. به همین علت انتخاب نام تجاری مناسب یا نام تجاری ماندگار در اذهان میتواند در این زمینه امری حیاتی باشد.. باید بدانید تنها به ثبت رسیدن علامت تجاری و حقوق انحصاری ایجاد شده حائز اهمیت نیست بلکه قوانین استفاده و نگهداری از علامت تجاری نیز کارایی خاصی دارند. به علاوه ثبت آرم و نشان تجاری نیز یکی از بهترین راههای دستیابی به رقابتی سالم در بازار می باشد واز مهمترین راهکارهای متمایز کردن کالا و خدمات افراد و شرکتها از یکدیگر تلقی می گردد. باتوجه به این موارد مجتمع ثبت ایلیا در تلاش است که با در اختیار گذاشتن به روزترین اطلاعات و ارائه ی سریعترین نوع خدمت به شما موکلین گرامی در این مسیر در کنار شما باشد .. به منظور تکمیل اطلاعات خود در این زمینه به قسمت مشخص شده در این صفحه با عنوان توضیحات تکمیلی مراجعه فرمایید.

جهت ثبت علامت تجاری از کجا شروع کنم

مجتمع حقوقی و ثبتی ایلیا با دارا بودن کارگروه تخصصی ثبت شرکت و ثبت علامت تجاری و حضور مشاوران مجرب و کارآزموده آماده ارائه اطلاعات و خدمات در زمینه ثبت علامت تجاری ، نشان تجاری ،.لوگو و آرم به شما عزیزان می باشد. کافیست تنها تلفن را برداشته و برای بهینه سازی شرایط انتخاب خود و یاری گرفتن از وکلای باتجربه که می توانند کارها را بهتر و سریع تر به انجام برساند با ما تماس بگیرید.

مراحل ثبت علامت تجاری

مشاوره حضوری با مشاوران متخصص و باتجربه دپارتمان تخصصی ثبت علامت ایلیا،تنظیم دو نسخه اظهارنامه ثبت علامت تجاری و تدوین آن ، ارائه مدارک شناسایی متقاضی ثبت علامت تجاری یا مدیرعامل شرکت ( کپی برابر اصل شده ) به همراه اسناد شرکت ، درخواست استعلام در خصوص برند از اداره مالکیت صنعتی در صورت نیاز، بارگذاری مدارک از طریق سامانه ثبت علامت تجاری،

مدارک ثبت علامت تجاری

در صورت ثبت علامت به نام خود یا به صورت حقیقی می بایست مدارک شناسایی شخص حقیقی ( کپی کارت ملی و شناسنامه)، جواز کسب ، یک نمونه از طرح علامت در ابعاد 10*10 ، و نیز کارت بازرگانی مورد نیاز است و در صورتی که علامت خود را به صورت حقوقی ( به نام شرکت)به ثبت می رسانید می بایست مدارک شناسایی مدیرعامل ( کپی کارت ملی و شناسنامه) ، آگهی تاسیس و آخرین آگهی تغییرات شرکت در صورتی که شرکت تغییری داشته و مجوز فعالیت ، به همراه یک نمونه از طرح علامت در اندازه 10*10 را ارائه می دهید.

 زمان ثبت علامت تجاری

پس از ثبت نام و ارسال مدارک از طریق سامانه ثبت آن لاین اداره ثبت علامت تجاری و بررسی کارشناس این اداره و چنانچه هیچ گونه نقص و ایرادی در درخواست ثبت( اظهارنامه) و مدارک وجود نداشته باشد ، آگهی آن صادر میشود. این فرآیند حدود45 روز کاری زمان می برد بدیهی است که این بازه زمانی با توجه به جنس درخواست متقاضیان و نوع علامت موردنظر آنها دستخوش تغییر خواهد شد.

هزینه ثبت علامت تجاری


هزینه های ثبت علامت تجاری با توجه به نوع درخواست شده و طبقات درخواستی متفاوت است جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان ثبت علامت تجاری در مجتمع ایلیا تماس حاصل فرمایید . کارشناسان ما به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند.
ثبت علامت تجاری ،ثبت اسم و نشان تجاری
ثبت علامت تجاری به معنای ثبت علامتی می باشد که می تواند محصولات تولیدی یا خدمات ارائه شده از جانب شخص یا بنگاهی را از کالاها یا خدمات سایر بنگاهها با اشخاص متمایز و مشخص نماید.
برمبنای قوانین تجارت ، علامت همگانی و اسم تجاري عبارت است از :
- علامت تجاری به معنای هر نماد تصویری می باشد كه قابلیت ایجاد تمایز كالاها يا خدمات ارائه شده توسط شخصیت های حقيقي يا حقوقي را دارا باشد. - علامت همگانی تجاری یا علامت جمعی نیز به معنای هر گونه نماد بصری است كه به اسم نشان همگانی در اظهارنامه به ثبت می رسد و قادر باشد مبدأ اثر و يا دیگر ویژگی ها همچون كيفيت كالا ياخدمات شخصیت های حقيقي و حقوقي را كه از اين نماد زیر نظر دارنده نشان همگانی به ثبت رسیده استفاده می نمایند تفکیک کند.
- نام وعلامت تجاری يعني نام يا برچسبی كه بیانگر و مبین اشخاص حقيقي ياحقوقي تولیدکننده اجناس یا ارائه دهنده خدمات باشد.
مزیت ثبت علامت تجاری
• ضمانت مینماید که متقاضیان قادرند محصولات را از یکدیگر تفکیک نمایند.
• شرکتها را توانمند میکند که کالاها یا خدمات خود را از یکدیگر متمایز سازند.
• رکنی مهم در بازاریابی وهمچنین بنیان خلق شهرت برای شرکتها می باشند.
• در صورت کسب اجازه مجوز استفاده از آنها به اشخاص مورد معامله داده میشود و محل بی واسطه ی درآمد از مکان حق امتیازها تلقی می گردد.. • جز اصلی موافقتنامههای اعطای نمایندگی هستند.
• امکان دارد سرمایه با ارزش رونق و بهبود کسب و کار باشند.
• در محفوظ نگهداشتن و ارتقا سطح کیفی کالاهای سرمایهگذاری شده، به شرکتها انگیزه می دهند
• به جهت اخذ وام و تسهیلات امکان دارد مفید واقع شوند.
دلایل حمایت از ثبت علامت تجاری و حقوق ناشی از آن
اکثریت قریب به اتفاق صاحبان کسب و کار برای ایجاد نوعی تمایز و تفکیک محصول یا خدماتشان از محصولات و خدمات دیگر رقیبان اهمیت قائل می باشند اما متاسفانه همگی آنها از اهمیت لزوم پشتیبانی ازیک نشان تجاری یا علامت تجاری از منظر ثبت آن آگاه نمی باشند. بعد از ثبت علامت تجاری برمبنای قانون ثبت علائم تجاری اشخاص حقیقی یا حقوقی محق شناخته می شوند ، به تبع آن کلیه فعالان اقتصادی از عرضه کالاهای مشابه یا هم طبقه ازجانب شخصیت های طرف قرار داد تحت نشان تجاری که شبیه یا به روش گمراه کنندهای معادل علامت تجاری شخص دیگری باشد، منع می شوند.در صورتی که نشان تجاری به ثبت نرسد ، دیگر شرکتهای رقابت کننده در این عرصه از همان نشان که مشابه نشان قبلی باشد به روشی غلط انداز استفاده خواهند نمود. بنابراین سرمایهگذاری دریافتن بازار یک کالا امکان دارد سوخت بشود.چنانچه احدی از رقبا از نشان تجاری ای که قبلا مشابه آن وجود داشته استفاده نماید، این امکان وجود دارد که متقاضیان متصور شوند که کالای مدنظر متعلق به همان شرکت است. بنابراین محصول مشابه را تهیه می کنند. چنین اتفاقی هم سود شخص حقیقی یا شخص حقوقی را کاهش می دهد هم متقاضیان را منحرف می کند وهمچنین شهرت نام یک محصول را خدشه دار می سازد مخصوصا در صورتی که کالای تحت رقابت از سطح کیفی بالایی برخوردار باشد.با عنایت به اهمیت ثبت علامت تجاری و ارزشی که یک نشان تجاری امکان دارد در مشخص کردن چشم انداز موفقیت یک کالا در بازار کسب و کار داشته باشد ، این نکته بسیار حائز اهمیت است که در بازاری که در آن به ثبت رسیده ضمانت بشود.همچنین ،کسب مجوز استفاده کردن از یک علامت تجاری که به ثبت رسیده به دیگر شرکتهای طرف قرار داد به مراتب میسرتر است. بنابراین ثب نام تجاری قابلیت دارد بعنوان منبعی جهت کسب درآمد افزون تری ��رای شخص حقوقی یا شخص حقیقی محسوب شود یا اینکه بنیان انعقاد توافق نامه اعطای نمایندگی فروش گردد.گاهی هم، یک علامت تجاری به ثبت می رسد که از پیش بین متقاضیان از آوازه خوبی بهره مند می باشد در این مورد این امکان وجود دارد که جهت کسب وام از موسسات مالی واعتباری مستفاد گردد که البته به شکل پر رنگی از ارزش ثبت نشان و علائم تجاری جهت موفقیت کسب و کار به شمار می آید.
مدت اعتبار قانونی ثبت علامت تجاری
گواهی ثبت علامت تجاری از زمان صدور تا مدت ده سال دارای معتبر می باشد.از زمان تحویل وارائه اظهارنامه ثبت علامت تجاری این بازه زمانی ده ساله آغاز میشود. اين بازه با درخواست دارنده جهت ادوار پی در پی ده ساله با پرداخت مبلغی مشخص، تمدید می گردد. دارندگان نشان تجاری می بایست 6 ماه پیش از سر رسیدن موعد 10 ساله،نسبت به تمدید ثبت علامت تجاری خود اقدام مقتضی مبذول دارند.
علائم تجاری که قابلیت ثبت دارند
هر واژه ،واج ،حروف،ارقام،عکس،طرح،رنگ،برچسب یا تلفیقی از همگی این موارد که جهت شاخص جلوه دادن کالا یا خدمتی معین به کار برده می شود،یک نشان تجاری را می آفریند.شعارهای تبلغاتی نیز یک نشان تجاری تلقی می شوند.در ادارات دولتی ثبت علائم تجاری ونشان تجاری بعنوان ثبت علامت تجاری انجام می گردد.تعدد کشورها این امکان را فراهم آورده که هرروز بر نوع نشان های تجاری که ثبت می شوند افزوده بشود.مثلا رایحه ،طرح های چند بعدی وصداها هم در برخی کشورها قابل قبول می باشند حال آنکه برخی کشورها تنها به ثبت نشان های قابل رویت بسنده می نمایند.
علائم تجاری غیر قابل ثبت
اسم های عام - در صورتی که شرکت تصمیم دارد نشان تجاری «مبل» را جهت فروش مبل به ثبت برساند ،متن تقاضانامه مبنی بر ثبت چنین علامتی بدون شک رد خواهد شد چراکه مبل واژه ای عام در این طبقه شناخته میباشد بدین معنی که به همه انواع آن اشاره دارد.
کلمات توصیف کننده - واژه های توصیفی در حقیقت کلماتی می باشند که اصولا در تجارت باهدف وصف کالای مد نظر بکار برده می شوند. برای نمونه، ثبت واژه شور برای نمک مورد پذیرش نمی باشد چراکه به توصیف نمک می پردازد.در حقیقت چنانچه به تولیدکننده نمک جهت عرضه محصولاتش حق استفاده منحصربفرد از واژه «شور» تعلق گیرد، عملی خلاف انصاف و عدل صورت پذیرفته است. در این راستا کلمات کیفی همچون «تند»، «برترین»، «آنتیک» یا «نوین» قطع به یقین رد میشوند مگر آنکه قسمتی از علائم مشخص باشند. در این گونه موارد،قید عبارتی مبنی بر اینکه درجهت آن قسمت از نشان حق استفاده منحصر به فرد درخواست نمی شود، ضرورت دارد.
نشان های فریبنده - نشان تجاری ای می باشد که متقاضی را نسبت به ماهیت، ویژگیهای کیفی یا مبداء جغرافیایی کالا ها گمراه مینماید.مثلا، عرضه کره های گیاهی به بازار با علامتی که تصویر یک گاو یا گوسفند دارد حتما رد می شود چراکه این نشان باعث فریب مصرف کنندگان می شود و مصرف کنندگان قطعا، متصور می شوند که این نشان به لبنیات ربط دارد.
نشان های ناقض اصول اخلاقی - به طور کلی کلمات یا اشکالی که با ارزشها و خلق حسنه و دینی که قاعدتا در جوامع اسلامی مورد پذیرش می باشند در تضاد هستند بعنوان نشان تجاری قابلیت ثبت ندارند.
علائم ونشان های دولتی - انواع پرچمها، نشانهای سلطنتی، نمادهای رسمی دولتی و علائم کشورها و سازمانهای بین المللی که نمونهای از آنها به دفتر بینالمللی سازمان جهانی مالکیت معنوی (wipo) اعلام شده است معمولآ قابل ثبت نیستند.
براساس قانون ثبت علامت تجاری ،نشان ها در موارد ذیل قابل ثبت نمی باشند:
الف- قادر نباشد که كالاها يا خدمات يك مؤسسه را ازدیگر كالاها و خدمات موسسات مجزا وتفکیک نماید.
ب ـ در تضاد با موازین شرعي يا نظام عمومي يا اخلاق حسنه باشد.
ج ـ مراكز تجاري را خاصه درباره ی مبدأ جغرافيايي كالاها يا خدمات يا خصوصيات آنها فریب دهد.
د - مشابه یا مقارن علایم نظامی متعلق به کشورها،سازمانهای بین المللی یا سازمانهای تاسیس شده زیر نظر کنوانسیون های بین المللی باشد به جز مواردی که توسط مقامات ذی صلاح کشور مجوز ثبت آن صادر بشود.
هـ ـ مشابه يا به طرز فریبنده ای شبيه يا ترجمه يك نشان يا اسم تجاري باشد كه براي همان محصول يا خدمات شبیه به آن در مؤسسه ديگري در ايران شناخته شده باشند.
و ـ از پیش مشابه یا عین آن جهت خدمات و اجناس بی شباهت ثبت و شهرت یافته باشد به این شرط که عرفاً بین استفاده از نشان و دارنده ی نشان تجاری معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع دارنده ی علامت پیشین صدمه نرساند.
ز ـ مشابه نشانی باشد كه پیشتر به نام دارنده ديگري به ثبت رسیده و از نظر تاریخی منقضی شده است . یا نشانی که ثبت آن مقدم يا داراي حق تقدم برای همان محصولات و خدمات و يا براي كالا و خدماتي است كه به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فريب و گمراهي متقاضیان می شود.
مدارک لازم جهت تقاضای ثبت علامت تجاری
درخواست کنندگان ثبت علامت تجاری می بایست اظهار نامه خود را تسلیم اداره مالکیت صنعتی نمایند. تحویل اظهارنامه ثبت علامت تجاری تنها از طریق اداره مالکیت صنعتی به روش فایل الکترونیکی امکانپذیر است و همچنین می توانید با امضای وکالت نامه و تحویل پرونده به موسسه حقوقی ایلیا کلیه مراحل ثبت علامت تجاری خود را از طریق این مجموعه انجام دهید.
مدارك احراز هويت متقاضي
• الف) برای شخصیت های حقیقی: کپی شناسنامه و کپی کارت ملی
• ب) جهت شخصیت های حقوقی: آخرین روزنامه رسمی، دلیل مدیریت، کپی شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضاء
مدارك نماينده قانونی:
• درشرایطی که متقاضی ثبت علامت تجاری نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ...)میباشد مدارک او نیز می بایست ضمیمه بشود.
سایر مدارک لازم
نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت تجاری درخواستی حداکثر می بایست درابعاد 10×10 سانتی متر باشد.
در حالتی که نشان تجاری دو بعدی باشد ارائه آن می بایست به شکل نمونه گرافیکی یا تصویر دوبعدی به شکلی که از شش زاویه مختلف تهیه شده و درنهایت یک نمونه واحد را تشکیل دهند الزامیست.
تحویل مدارک مبنی بر عملکرد در حوزه مربوط لازم است ،به عنوان نمونه مجوز تأسیس از وزارت صنایع، یا پروانه بهره برداری صنایع ،یا پروانه ساخت از وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی ،یا جوازکسب از اتحادیه مربوطه و...
استفاده از حق تقدم:درحالتی که متقاضی ثبت علامت تجاری قصد داشته باشد که برمبنای تقاضای ثبت یا ثبت خارج ازکشور،از مزایای حق تقدم (حداکثر6ماه) بهره مند گردد باید مدارک مورد ارتباط را در زمینه حق تقدم مصادف با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15روز از تاریخ تحویل اظهارنامه تسلیم کند.
اخذ نسخه ای ازضوابط و شرایط استفاده ازعلامت جمعی و تاییدیه مراجع صلاحیت دار
رسيد مربوط به پرداخت هزينه های قانونی
الف) هزینه اظهارنامه ثبت علامت تجاری اشخاص حقیقی
ب) معادل ارزی کلیه هزینه ها و تعرفه های ثبت علامت تجاری بر مبنای فرانک سوئیس می بایست به شماره حساب ارزی 21033100000421033 نزد بانک ملی- شعبه برج آرمیتا به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز گردد. اعتراض به رد اظهارنامه ثبت علامت تجاری
- بر طبق مفاد قانونی شخص ذی صلاح قادر است تا سقف مدت سي روز از تاريخ منتشر شدن آگهيتقاضای ثبت علامت تجاری اعتراض خود را دال بر عدم رعايت مفاد بند ماده (30) و ماده (32) قانون ثبت علائم تجاری به اداره علائم تجاری تحویل بدهند.
ـ اداره علائم تجاری کپی نامه اعتراض را به متقاضي ارئه كرده و بيست روز به او مهلت ميدهد تا نظر خود را اعلام دارد. متقاضي درحالت تأكيد بر تقاضای ثبت علامت تجاری خود يادداشت متقابلي را به همراه دلایل و براهن مربوط به اداره مذكور ميفرستد. درغير اينصورت تقاضای ثبت علامت تجاری وي غیر معتبر تلقي خواهد شد.
ـ اگر متقاضي يادداشت متقابلي بفرستد، اداره علائم تجاری رونوشت آن را دراختيار معترض قرار ميدهد و با درنظر گرفتن نظرات طرفين و مواد اين قانون تصميم ميگيرد كه علامت را ثبت و يا آن را رد كند.
اعتراضات به ثبت هر نوع علامت تجاری ظرف مدت 1 ماه پس از آگهی آن قابل پذیرش است و شخص یا اشخاص معتض می بایست اعتراض خود را در دو نسخه به اداره مالکیت صنعتی واحد ثبت علامت تجاری ارائه دهند.
پس از ثبت اعتراض نامه، نسخه دوم آن با قيد تاريخ و شماره وصول به معترض استرداد داده ميشود. اعتراض نامه بايد همراه با دلايل و مدارك استنادي و رسيد پرداخت هزينه رسيدگي به اعتراض باشد. چنانچه پس از بررسي اعتراض نامه و مدارك استنادي، تكميل مدارك منضم به اعتراض نامه ضرورت داشته باشد، مرجع ثبت علامت تجاری با تعيين موارد، كتباً از متقاضي ميخواهد كه ظرف 30 روز از تاريخ ابلاغ نسبت به رفع نواقص اقدام نمايد. در غير اين صورت، اعتراضنامه او كان لم يكن به حساب می آید.
تبصره – مهلت رفع نقص براي اشخاص ساکن خارج از كشور یا اتباع خارجی دوبرابر یعنی 60 روز کاری ميباشد.
هرگاه اعتراض معترض مبني بر ادعاي حق مالكيت نسبت به علامتي باشد كه اظهارنامه ثبت آن تسليم مرجع ثبت علامت تجاری و آگهي شده است، در صورتي كه علامت قبلاً به نام او ثبت نشده است، بايد همزمان با اعتراض خود ، براي علامت خود، مطابق قانون و آييننامه ، تقاضاي ثبت علامت تجاری كرده و حق ثبت اظهارنامه و علامت برحسب طبقات و تمام مخارج مربوط به آن را تقبل نمايد. مرجع ثبت موظف است ، ظرف 10 روز از تاريخ وصول اعتراض نسخهاي از اعتراض نامه را به همراه رونوشت مدارك و دلايل استنادي به درخواست کننده ثبت ابلاغ نمايد. متقاضي مكلف است از تاريخ ابلاغ اعتراضنامه، پاسخ مكتوب خود را ظرف 20 روز نسبت به اعتراض وارده به مرجع ثبت علامت تجاری تسليم نمايد. عدم پاسخ متقاضي به ابلاغ در مهلت مقرر به منزله تمكين وي خواهد بود.
چنانچه متقاضي بطور کتبی به اعتراض معترض رسیدگی کند درخواست او براي ثبت علامت رد شده تلقي ميگردد و مراتب بطور کتبی به معترض اطلاع رسانی ميشود تا چنانچه نشان تجاری وي به ثبت نرسیده باشد ، بر مبنای اظهارنامه اي كه مصادف با اعتراض تسليم شده باشد مجددا" نسبت به ثبت آن اقدام نماید . در حالت عدم تمكين متقاضي، اداره ثبت علائم تجاری مراتب را طی 10 روز به معترض بیان كرده و وي از اين تاريخ 20 روز مهلت دارد كه اعتراض خود را از راه اداره ثبت علائم تجاری تحویل كميسيون مربوطه نمايد. همين ترتيب در موردي نيز بايد رعايت شود كه اعتراض معترض بر ادعاي داشتن برخي حقوق، غيراز حق مالكيت، نسبت به علامتي باشد كه اظهارنامه ثبت علامت آن تحویل مرجع ثبت شده ولي هنوز در ايران به ثبت نرسيده است، مگر اينكه نشان تجاری به شکلی قانونی قابل ثبت نباشد. در اين فرضیه نيازمند تسليم اظهارنامه ثبت علامت تجاری به مرجع ثبت نخواهد بود.
تبصره 1– چنانچه اظهارنامه ثبت علامت تجاری تحویل داده شده و به هر علتي به ثبت نشان تجاری منتهی نگردد وجوه پرداختي از اين حیث، قابل استرداد نخواهد بود.
تبصره 2- در شریط رد شدن اعتراض در كميسيون، هزينه رسيدگي به اعتراض، قابل بازگشت نمی باشد.
تبصره 3- همانگونه که ذکر شد اگر معترض ساکن ايران باشد،مهلت ذکر شده در اين ماده به دو برابر افزايش خواهد داشت.
مراحل ثبت علامت تجاری
در این متن مراحل ثبت علامت تجاری توسط خود شما توضیح داده شده است.در صورتی که شخصا مراحل ثبت علامت تجاری را انجام می دهید به موارد ذیل دقت نمایید.در غیر این صورت می توایند کلیه مراحل ثبت علامت تجاری خود را به مجتمع ثبت علامت تجاری ایلیا واگذار نموده و بعد از اعلام نتیجه پرونده ثبتی خود را از ثبت ایلیا دریافت نمایید.
1- جهت به ثبت رساندن اظهارنامه و مراحل ثبت علامت تجاری اضافه کالا / خدمات / طبقات یا تغییر علامت نیاز است که اول به شکل حضوری اطلاعات پرونده پیشین خود را کامل کرده و شماره اظهارنامه اینترنتی و رمز را از مسئول مربوطه دریافت نمایید ، پس از آن با بهره مندی از شماره اظهارنامه اینترتی و رمز دریافت شده، در محل کار و یا منزل خود برای به ثبت رساندن اظهارنامه و مراحل ثبت علامت تجاری اقدام نمایید.
نکته: تحویل اظهارنامه و مراحل ثبت علامت تجاری تنها از راه اینترنتی میسر می باشد.متقاضیان ثبت علامت قادرند از طریق اینترنت اظهار نامه را تسلیم بنمایند. یا می توانید از کارشناسان مجرب موسسه ایلیا درحوزه های ثبتی کرج و تهران و همچنین مراکز استانهای کشور اطلاعات لازم را کسب نموده و کلیه مراحل ثبت علامت تجاری در کرج و تهران خود را جهت ثبت علامت تجاری به موسسه ایلیا واگذار نمایید.
بعد از به ثبت رساندن اظهارنامه ثبت علامت تجاری برای پیگیری روند اقدامی ترجیحا از بخش " اداره ثبت علائم تجاری " برای پیگیری اظهارنامه و چکیده پرونده علامت خود اقدام نمایید و یا در غیر اینصورت در پی گرفتن پیام کوتاه بعد از ثبت اظهارنامه در بستر اینترنت و همینطور نامه الکترونیکی (e-mail ) از سامانه ثبت علامت در راستای دریافت اظهارنامه و ضمیمه آن و تایید آن باشید.
نکته: چنانچه بعد از تحویل اظهارنامه و الصاقات آن اس ام اس یا ایمیل ارسال نشود قطع به یقین شماره تلفن همراه یا اعلامی به اشتباه تایپ شده است. 2.بررسی مقدماتی
الف - کامل نبودن مدارک و ضمائم اظهارنامه و لزوم اصلاح وکامل کردن:
بعد از بررسی اولیه اظهارنامه ثبت علامت تجاری و ضمائم آن از حیث ظاهری در شرایطی که اظهارنامه و ضمائم آن با قوانین و آئین نامه اجرایی آن مطابقت نداشته باشد کارشناس برابر قوانین اقدام به صدور اخطار رفع نقص می نماید . اخطار رفع نقصاز طریق اینترنت یا پیامک برای شما ارسال می شود و از زمان ارسال ایمیل یا پیامک متقاضی 30 روز مهلت دارد تا برای تدوین یا کامل نمودن مندرجات مراحل ثبت علامت تجاری و مدارک و ضمائم مبادرت بورزد در غیر این حالت اظهارنامه کان لم یکن تلقی می شود.
سپس جهت برطرف کردن نقص در قسمت خدمات الکترونیک درخواست خود را تدوین وتکمیل می نماییم.
در شرایطی که طی 30 روز درخواست کننده قادر نباشد مراحل ثبت علامت تجاری را انجام دهد قادر است با ذکر دلایل خود در صورت تشخیص اداره مالکیت صنعتی تمدید مهلت را خواستار گردد.
3.کامل بودن مدارک و ملحقات اظهارنامه و مراحل ثبت علامت تجاری
در حالیکه اظهارنامه و ضمیمه های آن کامل باشد و طبق قانون ثبت اختراعات ،طرح صنعتی و نشان تجاری و قوانین اجرایی آن منتظم گردیده باشد کارشناس همه ی واژه ها و اعداد و تصاویر مد نظر را در سیستم جستجو نموده و در حالیکه سابقه ای مقارن علامت مد نظر در سیستم (بانک اطلاعات داده ها ) اداره علامت به چشم بخورد یا نشان مورد تقاضا از مصداق های نشان های غیر قابل ثبت باشد به اخطار رد مشروط یا مطلق منجر می گردد. اگر پیشینه ای شبیه نشان مورد تقاضا نباشد یا علامت از مصداق نشان های غیر قابل ثبت نباشد مراتب به آگهی تقاضای ثبت علامت (آگهی نوبت اول ) منتهی گردیده و تقاضا کننده در زمان دریافت آگهی ذکر شده کپی برابربا اصل مدارک اسکن شده و پرینت فرم اظهارنامه الکترونیکی فایل شده به همراه 10 گزینه برای نشان مورد نظر و یک عدد پوشه و رسید پرداخت هزینه و یا پرینت پرداخت الکترونیکی که به متقاضی در صورت درج در قسمت پرداخت الکترونیکی درگاه بانک ملی داده می شود و پس از احراز کارشناس پرونده از بخش پاسخگویی و اعلام نتیجه به همراه موارد ذکر شده به کارشناس مربوطه تسلیم و بعد از دریافت تائید لازم از کارشناس توسط مسئول اداره به امضاء رسانده می شود و در نهایت نسخه فیزیکی آگهی مذکور را به روزنامه رسمی کشور واقع در میدان امام خمینی خیابان بهشت طبقه اول تحویل می نماید.
قوانین و مقررات ثبت علامت تجاری،نشان تجاری
• تعاریف قانونی ثبت علامت تجاری ،ثبت اسم و نشان تجاری
علامت‌ ،علایم جمعي و اسم تجاري عبارتند از
الف ـ نشان به معنای هر نشان گرافیکی است كه بتواند كالاها يا خدمات اشخاص حقيقي يا حقوقي را از هم مجزا سازد.
ب ـ نشان جمعي يعني هر علامت بصری یا تصویری كه تحت عنوان نشان جمعي در اظهارنامه به ثبت میرسد و قادر است که مبدأ و يا هرگونه ویژگی های ديگر همچون ویژگی کیفی كالا يا خدمات اشخاص حقيقي و حقوقي را كه از اين علایم زیر نظر دارنده نشان ثبت شده جمعي استفاده مي‌كنند مجزا سازد. ج ـ اسم تجارتي به معنای اسم يا عنواني ست كه معرف و مبین شخص حقيقي ياحقوقي باشد.
• مفاد قانونی ثبت علامت تجاری،ثبت اسم و نشان تجاری
اظهارنامه ثبت‌ نشان تجاری به انضمام نمونه نشان تجاری وفهرست كالاها يا خدماتي كه ثبت علامت تجاری براي آنها درخواست شده و برمبنای طبقه‌ بندي قابلیت اجراء يا طبقه‌بندي بين‌المللي دارد، به اداره علائم تجاری تحویل داده مي‌شود. پرداخت حق الثبت علامت ، نشان تجاری بر عهده متقاضي است.
درحالتی كه اظهارنامه ثبت علامت تجاری در برگیرنده ادعاي حق تقدم به شرحی که ذکر شد در كنوانسيون پاريس جهت پشیبانی از مالكيت صنعتي باشد كه به واسطه ی متقاضي يا سلف او در هر كشور عضو كنوانسيون درخواست گردیده باشد برمبنای اين قانون رفتار مي‌شود.
متقاضی قادر است تا زماني كه اظهارنامه او هنوز به ثبت نرسیده آن را دریافت كند.
اداره مالكيت صنعتي‌ اظهارنامه ثبت علامت تجاری را از نظرمنطبق بودن با شروط و ضوابط مندرج در اين قانون بازبینی کرده و درحالتی که نشان تجاری را قابل ثبت بداند مجوز انتشار آگهي مربوط به آن را صادر مي‌كند.
هر شخص دارای صلاحیت قادر است حداكثر تا سي روز از تاريخ انتشار آگهي‌ تقاضای ثبت علامت تجاری اعتراض خود را به اداره مالكيت صنعتي تسليم نمايد.
ـ اداره مالكيت صنعتي رونوشت اعتراض‌نامه را به متقاضي ابلاغ نموده و و مهلت 20 روزه برای او در نظر می گیرد تا پاسخ خود را اعلام كند. متقاضي درصورت تأكيد بر تقاضاي خود يادداشت متقابلي را به همراه استدلال مربوط به اداره مربوطه مي‌فرستد. درغير اين‌ صورت اظهارنامه وي مسترد شده تلقي خواهد شد.
ـ اگر متقاضي ثبت علامت تجاری جوابیه متقابلي بفرستد، اداره مالكيت صنعتي کپی آن را دراختيار معترض قرار مي‌دهد و با درنظر گرفتن نظرات طرفين و مواد اين قانون تصميم مي‌گيرد كه علامت تجاری را ثبت و يا آن را رد كند.
پس از انتشار آگهي اظهارنامه و تا زمان ثبت علامت‌ تجاری متقاضي از امتيازات و حقوقي برخوردار است كه درصورت ثبت علامت تجاری از آنها برخوردار خواهد بود. با اين حال هرگاه به وسيله متقاضي ثبت درباره عملي كه پس از آگهي اظهارنامه‌ انجام شده‌ دعوايي مطرح شود و خوانده ثابت كند كه در زمان انجام عمل‌ علامت، قانوناً قابل ثبت نبوده است‌ به دفاع خوانده رسيدگي و درمورد ثبت يا عدم ثبت علامت تجاری تصميم مقتضي اتخاذ مي‌شود.
هرگاه اداره مالكيت صنعتي تشخيص دهد كه شرايط مندرج در اين قانون رعايت شده است علامت را تایید و آگهي مربوط به ثبت و را منتشر و گواهينامه ثبت علامت تجاری را به ‌نام متقاضي صادر مي‌نمايد.
حقوق ناشي از ثبت علامت‌ تجاری مدت اعتبار و تمديد آن به شرح زير است:
الف ـ استفاده از هر علامت كه در ايران ثبت شده باشد، توسط هر شخص غيراز مالك علامت‌ مشروط به موافقت مالك آن مي‌باشد.
ب ـ مالك علامت ثبت شده مي‌تواند عليه هر شخصي كه بدون موافقت وي از علامت استفاده كند و يا شخصي كه مرتكب عملي شود كه عادتاً منتهي به تجاوز به حقوق ناشي از ثبت علامت تجاری گردد، در دادگاه طرح دعوي نمايد. اين حقوق شامل موارد استفاده از علامتي مي‌شود كه شبيه علامت ثبت شده است و استفاده از آن براي كالا ياخدمات مشابه‌ موجب گمراهي عموم مي‌گردد.
ج ـ حقوق ناشي از ثبت علامت‌ تجاری اقدامات مربوط به كالاها و خدماتي را كه توسط مالك علامت يا با موافقت او به كشور وارد و در بازار ايران عرضه مي‌گردد را شامل نمي‌شود.
د ـ مدت اعتبار ثبت علامت تجاری یا ثبت علامت تجاری ده سال از تاريخ تسليم اظهارنامه ثبت آن مي‌باشد. اين مدت با درخواست مالك آن براي ادوار متوالي ده ساله با پرداخت هزينه مقرر، قابل تمديد است‌ يك مهلت ارفاقي شش ماهه كه از پايان دوره شروع مي‌شود، براي پرداخت هزينه تمديد، با پرداخت جريمه تأخير در تمدید ، درنظر گرفته مي‌شود.
هر ذي‌نفع مي‌تواند از دادگاه ابطال ثبت علامت تجاری را درخواست نمايد. دراين‌صورت بايد ثابت كند مفاد بند " الف‌ " ماده (30) و ماده (32) قانون ثبت علامت تجاری رعايت نشده است.
ابطال ثبت يك علامت پس از تاريخ ثبت آن مؤثر است و آگهي مربوط به آن نيز دراولين فرصت ممكن منتشر مي‌شود.
هر ذي‌نفع كه ثابت كند كه مالك علامت ثبت شده شخصاً يا به وسيله شخصي كه از طرف او مجاز بوده است‌ آن علامت را حداقل به مدت سه سال كامل از تاريخ ثبت تا يك ماه قبل از تاريخ درخواست ذي‌نفع استفاده نكرده است‌ مي‌تواند تقاضای لغو آن را نماید. درصورتي كه ثابت شود قوه‌قهريه مانع استفاده از علامت شده‌است‌ ثبت علامت تجاری لغو نمي‌شود.
در اظهارنامه ثبت علامت تجاری جمعي‌ ضمن اشاره به جمعي بودن علامت‌ ( تعلق آن به گروهی از افراد یا شرکتها ) نسخه‌اي از ضوابط و شرايط استفاده از آن نيز ضميمه مي‌شود. مالك علامت جمعي ثبت شده‌ بايد اداره مالكيت صنعتي را از هرگونه تغيير در ضوابط و شرايط جاری مطلع كند.
علاوه بر موارد فوق الذکرهرگاه خواهان ثابت كند كه مالك علامت ثبت شده از آن به تنهايي و يا برخلاف ضوابط استفاده كرده و يا اجازه استفاده از آن را صادر مي‌كند يا به نحوي از علامت جمعي استفاده كند يا اجازه استفاده از آن را بدهد كه موجب فريب ‌مراكز تجاري يا افکار عمومي نسبت به مبدأ و يا هرخصوصيت مشترك ديگر كالا و خدمات مربوط گردد، دادگاه علامت جمعي را باطل مي‌كند.
قرارداد امتیاز بهره‌ برداري از ثبت يا اظهارنامه ثبت علامت تجاری بايد به طور مؤثر كنترل اجازه دهنده ‌بر كيفيت و مرغوبيت كالا و ارائه خدمات توسط استفاده‌ كننده را در برداشته باشد. درغير اين صورت يا درصورتي كه كنترل به طور مؤثر انجام نگيرد، قرارداد اجازه بهره‌برداري معتبر نخواهد بود.
ثبت علامت جمعي يا اظهارنامه آن نمي‌تواند موضوع قرارداد اجازه بهره‌برداري باشد.
اسم يا عنواني كه ماهيت يا طريقه استفاده از آن برخلاف موازين شرعي يا نظم عمومي يا اخلاق حسنه باشد و يا موجبات فريب مراكز تجاري يا عمومي را نسبت به ماهيت مؤسسه‌ یا بنگاهی فراهم كند كه اسم يا عنوان معرف آن است‌ نمي‌تواند به عنوان يك نام تجارتي به كار رود.
با رعايت قوانين و مقررات ثبت اجباري نامهاي تجارتي‌ اين قبيل نامها حتي بدون ثبت‌ در برابر عمل خلاف قانون اشخاص ثالث حمايت مي‌شوند.
هرگونه استفاده از نام تجارتي توسط اشخاص ثالث‌به صورت نام تجارتي يا علامت يا علامت جمعي‌ يا هرگونه استفاده از آنها كه عرفاً باعث فريب عموم شود، غيرقانوني تلقي مي‌شود.
ثبت علامت تجاری در کرج
مراحل ثبت علامت تجاری در کرج و استان البرز به روش کاملا تخصصی در مجموعه ثبت علامت تجاری ایلیا انجام می گردد. ثبت علامت تجاری در کرج
در موسسه حقوقی ایلیا مراحل و مشاوره ثبت علامت تجاری در کرج با همکاری اساتید و کارشناسان مجرب در حوزه ثبت علامت تجاری در کرج کاملا تخصصی و با صرف کمترین زمان انجام می شود. ثبت علامت تجاری در البرز
چگونگی ثبت علامت تجاری در استان البرز و همچنین اطلاع از مدارک و مراحل ثبت علامت تجاری در البرز را از همکاران ثبت ایلیا جویا گردید. ثبت علامت تجاری در استان البرز
در صورت نیاز و درخواست ثبت علامت تجاری در استان البرز با مجموعه مجتمع ثبت علامت تجاری و علامت ایلیا در استان البرز تماس حاصل نمایید.