ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی

در بازار پر رقابت تجارت امروز که ابتکار و نوآفرینی برای بدست گرفتن نبض بازار بسیار مهم می باشد حفاظت از ایده هی خلاقانه و نوآورانه ها امری حیاتی تلقی می گردد. اما باید بدانید که تنها ایده ها و طرح هایی به ثبت میرسند و مورد حمایت قرار میگیرد که قابلیت به ثبت رسیده شدن را داشته باشد. با ثبت طرح صنعتی خود انحصار استفاده از آن را مختص خود نموده و اجازه استفاده از آن را از اشخاص ثالث سلب خواهید نمود. نکاتی که در طرح صنعتی خود باید مورد توجه قراردهید این است که طرح صنعتی شکل ظاهری جدید از محصول یا محصولاتی است که قبلا” وجود داشته است. صاحبان طرح صنعتی باید بدانند که در صورتی که برای ثبت طرح صنعتی اقدام نکنند ،امکان دارد که دیر یا زود شاهد حضور کالای مشابهی با تولیدات خود در بازار باشند که قطعا به فروش محصول آنها لطمه زده و از اعتبار آن می کاهد. بنابراین برای تثبیت و بهبود فعالیت خود در بازارمربوطه ، کسب اعتماد بیشتر مصرف کنندگان و بهره برداری از سودهای حاصله از نوآوری خود ثبت طرح صنعتی بسیار مهم و ضروری می باشد. مرجع امور ثبت طرح صنعتی اداره مالکیت صنعتی می باشد.

جهت ثبت طرح صنعتی از کجا شروع کنم

متقاضیان ثبت طرح صنعتی جهت اطلاع از اینکه آیا طرح آنها قابلیت ثبت دارد یا خیر می توانند با مراجعه به مجتمع ثبتی ایلیا از مشاوره های تخصصی در این زمینه بهره بگیرند . پس از این مرحله کارشناسان کارآزموده ما میتوانند در تنظیم و تکمیل اظهارنامه ثبت طرح صنعتی به حرفه ای ترین شکل ممکن شمارا یاری کنند.به منظور کسب آگاهی بیشتر در این زمینه به کادر مشخص شده در این صفحه با عنوان توضیحات تکمیلی مراجعه فرمایید

 

تهیه و تنظیم اظهارنامه ثبت طرح صنعتی ، تکمیل مدارک متقاضی و ارائه آن به اداره مالکیت صنعتیبه همراه شرح و تصویری از طرح در خواستی چنانچه کلیه مدارک ارسالی کامل بوده و فاقد نقص و ایرادات باشد ، آگهی ثبت درج می گردد.

تهیه و تکمیل فرم اظهارنامه طرح صنعتی و تحویل آن همراه با مدارک ذیل به اداره مالکیت صنعتی تسلیم بشود:۱- مدارک شناسایی متقاضی۲-مدارک نمایندگی (در صورتیکه نماینده یا وکیل صاحب طرح صنعتی از طرف او تقااضاداده باشد. ۳-پنج نمونه تصویر گرافیکی از طرح ابتکاری از تمامی زوایا و ابعادآن

مدت زمان ثبت طرح صنعتی بر اساس تعداد طبقات مورد تقاضا ( طبقاتی که محصول به آنها تعلق می گیرد )متفاوت می باشد .اما بطور کلی برای ثبت طرح صنعتی سه ماه ونیم زمان لازم است. هر طرح صنعتی به مدت ۵ سال اعتبار دارد.

برای ثبت طرح صنعتی هزینه دقیقی نمی توان ذکر نمود. .درواقع تعداد طبقات و نوع طرح صنعتی تعیین کننده میزان هزینه می باشد.

ثبت طرح صنعتی
ثبت طرح صنعتی
از نگاه قانون طرح صنعتی صورت ظاهری جدیدی از چیزی است که پیش از این وجود داشته است. بدین معنی که ترکیب جدیدی از خطوط، رنگها ، اشکال سه بعدی و یا هر چیز دیگری که از منظر تزیینی بودن وویژگیهای زیبایی شناسی یک محصول را متحول ساخته و منجر به جذب مشتری شود را طرح صنعتی می گویند. در ثبت طرح صنعتي قدرت دست یافتن به یک نسخه جدید فنی، بدون متغیر ساختن فیزیک یک کالا شامل پشتیبانی قانون ثبت نمی گردد.در حقیقت طرح صنعتی برروی فرم و ظاهر محصولات تاکید دارد.
آیا می دانستید در صورتی که طرح تازه ای جهت فرآورده های تولیدی خود ایجاد نمایید یا بسته بندی بی نظیر و جدیدی برای آن اختراع کنید پیش از ارائه میبایست آن را به ثبت برسانید؟ هر تحولی در ظاهر یا گونه ی بسته بندی که منجر به زیباتر شدن فرآورده ی تولیدی شما شده است و به جذابیت فرآورده های شما برای مشتری اضافه می کند راصحیح تر است که پیش از رونمایی به ثبت طرح صنعتي برسانید تا از سو استفاده دیگر رقیبان خارج و داخل بازار از ایده شما ممانعت به عمل آید.با به ثبت رساندن طرح صنعتی شما قادر خواهید بود که به سهولت از واردات یک محصول که از لحاظ ظاهری مشابه محصول شماست جلوگیری شود.
طرح صنعتی گستره ی عظیمی از محصولات صنعتی، خانگی ، اداری، ورزشی ، صنایع دستی، اسباب بازی ، مبلمان اداری ، لوازم برقی، خودرو و قطعات آن، ابزار های فنی ، پزشکی و بهداشتی ، اقلام لوکس، تزئینی ، منسوجات ، فرش و البسه، ظروف آشپزخانه ، مصنوعات پلاستیکی و حتی بسته بندی بسیاری از محصولات را شامل می شود.
مععی کالا به معاهده مادرید پیوسته است.

تمديد ثبت طرح صنعتي
مالك طرح صنعتي مي تواند با پرداخت هزينه مقرر، درخواست تمديد اعتبار ثبت طرح صنعتي را براي دو دوره پنجساله متوالي ديگر بنمايد. درخواست تمديد ثبت، ظرف ششماه قبل از انقضاي مدت اعتبار ثبت طرح صنعتي در هر دوره، به عمل خواهد آمد.
تبصره – درشرایطی که عدم درخواست تمديد ثبت طی زمان گفته شده صورت پذیرد، امكان درخواست آن طی مدت ۶ ماه پس از پايان اعتبار ثبت طرح صنعتي، با پرداخت جريمه تأخير طبق جدول هزينهها وجود دارد، والا ثبت طرح صنعتي از درجه اعتبار ساقط خواهد شد.

تغییرات در مورد ثبت طرح صنعتی ثبت شده
مالك طرح صنعتي مكلف است هر نوع تغيير راجع به اسم، نشاني، تابعيت و اقامتگاه يا اعطاء اجازه بهرهبرداري از طرح يا انتقال و يا اعراض از مالكيت طرح صنعتي ثبت شده را كتباً و همراه با مدارك مربوط جهت ثبت در سوابق به مرجع ثبت اعلام نمايد. ااجرای اين تغييرات مشروط بر رعايت مقررات و ضوابط قانونی خواهد بود.
تبصره – چنانچه در طبقهبندي بينالمللي طرح صنعتي ثبت شده تغييراتي به وجود آيد، مالك طرح صنعتي ميتواند از مرج ثبت درخواست كند كه تغييرات مذكور در گواهينامه طرح صنعتي اعمال شود.

انتقالات و اجازه بهره برداری درمورد ثبت طرح صنعتی
ثبت طرح صنعتی در مواردي كه مالك طرح مجوز بهره مندی از طرح را به شخص ديگري اعطا نماید، مدارك و اسناد رسمي مرتبط اين مجوز بايد در دفتر مربوط ثبت و به مرجع ثبت ارائه شود. در اين مورد مرجع ثبت، مفاد مجوز را به شکل سری حفظ، ولی اجازه بهرهبرداري را ثبت و آگهي ميكند.
تبصره – مراحل فسخ يا تمام شدن پيش از زمان مجوز بهرهبرداري در حالتی كه در حوزه ی متن قرارداد و برمبنای قوانين و مقررات مربوط باشد، نيز براساس ضوابط اين ماده، با انجام تغييرات مورد نیاز، قابل ثبت می باشد.
براساس ماده ۹۵ آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی هر گونه جابه جایی گواهينامه طرح صنعتي می بایست در اداره ثبت به ثبت برسد. درخواست كتبي جهت ثبت انتقال باید به همراه مدارك زیر تحویل مرجع ثبت داده بشود:
• آخرين گواهينامه معتبر طرح صنعتي؛
• سند رسمي حاكي از انتقال؛
• مدارك نمايندگي قانوني؛
• رسيد مربوط به پرداخت هزينهها.

ثبت طرح صنعتی در کرج
کلیه مراحل ثبت طرح صنعتی در کرج را به مجموعه حقوقی ثبت ایلیا واگذار نمایید.در ثبت ایلیا فرایند ثبت طرح صنعتی در کرج به روش کاملا تخصصی با کمترین هزینه و در اسرع وقت انجام می شود.

ثبت طرح صنعتی در استان البرز
چگونگی مراحل ثبت طرح صنعتی در استان البرز را از مشاوران و کارشناسان مجرب موسسه ایلیا بپرسید.در مجتمع ثبت طرح صنعتی در استان البرز مجتمع ثبت ایلیا مراحل ثبت طرح صنعتی به صورت کاملا تخصصی به انجام می رسد.